YBM standartlarının karşılaştırmalı incelenmesi ve ulusal standardizasyon çalışmaları açısından değerlendirilmesi
Comparative analysis of BIM standards and its assessment in terms of national standardization works
- Tez No: 560477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÖNDER ÖZENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnşaat sektörü, dünyadaki diğer sektörlerle kıyaslandığında farklı disiplinlerden çok sayıda katılımcısının olması, pek çok aktiviteyi içermesi, zaman ve maliyet unsurlarının ön planda olması gerekçeleriyle teknolojiye en çok ihtiyaç duyan sektörlerdendir. Günümüz inşaat projelerinin yönetiminde, birçok farklı disiplinin bütünleşik bir şekilde ele alındığı sistemler içerisinde problemlerin çözülmesine odaklanılmaktadır. Bu bütünleşik yönetim sistemi; bilgiyi, zamanı, kabiliyetleri, teknolojileri, kaynakları, kaliteyi, insanları, bilgi değişimlerini yani ortaya çıkarılması planlanan ürün ve hizmete yönelik hedefleri içeren unsurları kapsamaktadır. Bu yönetim sisteminin gerçekleştirilebilmesi için geliştirilen ve gelişmiş teknolojileri içeren yaklaşımların en önemlisi Yapı Bilgi Modellemesi (YBM–Building Information Modelling BIM)'dir. YBM ile bir inşaat projesinin gerçekleştirilebilmesi için, geleneksel süreçlerde ihtiyaç duyulan verilerin dışında YBM özelinde geliştirilmiş verilere ihtiyaç duyulmaktadır. Dünya çapında YBM kullanımının arttırılması ile ilgili önemli gelişmeler özellikle kamunun geliştirdiği politikalar sayesinde olmaktadır. Amerika ve İngiltere'nin YBM kullanımını zorunlu tutması hem YBM'nin kullanımını arttırmakta hem de oluşturulacak mevzuatlar ve standartlarla ilgili de çalışmaların gelişmesine sebep olmaktadır. Ülkeler YBM kullanımını inşaat sektöründe başarılı sonuçlar elde edebilmek için talep etmektedirler. YBM kullanımı ile ortaya çıkması istenilen başarıya ulaşabilmesi için katılımcılar arasında anlaşılmış ve üzerinde mutabakata varılmış bir çalışma yönteminin kullanılması gerekmektedir. YBM standartları bu başarının sağlanması için ortaya koyulması gereken çalışma yöntemlerini destekleyen ve sürecin performansının arttıran en önemli unsurlardandır. Günümüzde oluşturulmuş çok sayıda YBM standardı ve kılavuzu olduğu ve hızla oluşturulmaya devam edildiği görülmektedir. Kamu, özel sektör, üniversiteler ve bağımsız kuruluşlar YBM standardı ve kılavuzu oluşumu için çalışmalar yapmaktadır. Bağımsız bir uluslararası kuruluş olan BuildingSmart tarafından küresel ölçekte yapılan çalışmalar YBM standartlarının geliştirilmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Standart oluşturan birçok ülke YBM projelerini geliştirirken bu standart ve kılavuzları projelerine adapte etmektedir. Standardı olmayan ülkeler ise YBM projelerini uygularken başka ülkelerin geliştirdiği YBM standardı ve kılavuzlarından faydalanabilmektedir. Ülkeler; yasal mevzuatlarının, standartlarının, inşaat iş kültürleri ve iş modellerinin kılavuzlara yansıtılması amacı ile kendi YBM standartlarını oluşturmaktadırlar. Bu çalışmada YBM kullanımının zorunlu olduğu ülkeler arasından, en kapsamlı standardizasyon çalışmalarına sahip farklı coğrafyalardan 5 ülke seçilerek kılavuzları incelenmiştir. Kılavuzların ortak maddeleri ortaya çıkarılarak ve bu maddeler ülkelere göre karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda YBM standartları konusunda yapılacak çalışmalar için kapsamlı bir teorik anlayışın ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu tez ve içeriğinin ileride ülke düzeyinde yapılabilecek standardizasyon faaliyetleri için altlık oluşturması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Compared to other sectors in the world, construction is the one that requires the use of technology the most based on the facts that it involves a large number of participants from different disciplines, includes many activities, and time and cost elements are in the forefront. Today, in the management of construction projects, we focus on solving problems within systems where many different disciplines are handled in an integrated manner. This integrated management system covers information, time, capabilities, technologies, resources, quality, people, information changes, namely, all efforts including targets for products and services planned to be obtained. The most important approach developed to realize this management system is Building Information Modelling (BIM). In order to manage a construction project with BIM, besides traditional methods; different methods, data, legislation, and standards are needed. Increase in productivity, visualization improvements, collaboration options, and better communication are among the social and economic benefits provided by use of digital engineering such as BIM in construction projects. Usage of BIM is expected to transform the construction industry providing access to these benefits. Thus, the industry prefers to use BIM in order to take advantage of these benefits. Standardization and policy making efforts for BIM which has a strong influence on adoption are considerably different in different countries. Important developments related to the increase in the use of BIM worldwide are mainly thanks to the policies developed by the public. The public sector is the leading actor for adoption of BIM in the construction industry. That the use of BIM is made obligatory by the United States and the UK both increases the use of BIM and leads to the development of studies related to the regulations and standards to be established. It can be observed that in many of the countries where BIM is being used, BIM standards are being produced and the processes are being improved. In Turkey, BIM's initial use have been for the construction of railroad systems which are public projects. Although its popularity is increasing, there isn't any stadard introduced yet. Governments demand the use of BIM in order to achieve successful results in the construction sector. In order to achieve the desired success with the use of BIM, a working method understood and agreed by the participants needs to be used. BIM standards are one of the most important factors that support the methods of work that need to be put forward in order to achieve this success and increase the performance of the process. It is observed that there are a large number of BIM standards and guidelines that have been and is continuing to be prepared. Public, private sector, universities, and independent institutions are working for the preparation of the BIM standards and guidance. A global scale study by BuildingSmart, an Independent International Organization, has contributed significantly to the development of BIM standards. Many countries that create the standards adapt these standards and guidelines to their projects while developing their BIM projects. Countries that do not have their own standards can benefit from the BIM standard and guidelines developed by other countries while implementing BIM projects. Countries require to establish their own standards and guidelines in order to reflect their legal legislation, standards, construction business cultures and business models to the guidelines. This study aims to assess the national and international BIM standardization efforts. While preparing this study, the guidelines of 5 countries of different geographies, where the use of BIM is obligatory were selected. U.S. and th U.K. are among the leading countries in BIM adoption efforts. Various public entities in the U.S. have introduced BIM programs, goals, implementation roadmaps and standards. On the other hand, numerous countries in the Europe are focusing on application practices of BIM. For example, it is mandatory to use BIM in governmental projects in the U.K. since 2016. Thus, this study focuses on the guidelines introduced by countries leading in BIM adoption such as the USA, the UK, Singapore, Australia and Norway. The common provisions of the guidelines per country were deduced and evaluated by comparison. The aim of this study is to provide a comprehensive theoretical understanding by conducting a comparative analysis of the studies to be carried out in the field of BIM standards. This thesis and its contents are intended to create a base for standardization activities that can be carried out at the country level in the future. It is assumed that increase in the development and usage of BIM will provide considerable benefits and increase in quality for construction projects. This study is conducted to perform a comprehensive literature review on national and international regulations and policy initiatives, and analyze the BIM adoption globally. The countries are selected to represent various geographic regions according to the availability of data and their leading role for the subject. It is aimed that a deeper analysis of the concept of the“internationalization of BIM”would be introduced by this research effort.