Non-motorized transport for mobility planning in city centers: An assesment of opportunities for transforming Ankara,Tunali Hilmi Street into a pedestrian-friendly area
Kent merkezlerinde motorsuz ulaşım planlaması: Ankara, Tunalı Hilmi Caddesi'nin yaya dostu bir alana dönüştürülme fırsatlarının araştırılması
  1. Tez No: 217146
  2. Yazar: SENEM GÖKÇE OKULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELA BABALIK SUTCLİFFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Arabanın aşırı ve uygunsuz kullanımı anlamına gelen araba bağımlılığı tümdünyada büyük bir sorun olagelmektedir. Araba bağımlılığı, kentsel alanları,sadece bireysel aktivitelerin değil aynı zamanda tüm kentsel dokunun daarabalara göre düzenlenmesi biçiminde şekillendirir. Ancak, motorsuzulaşım biçimleri söz konusu araba bağımlılığına bir çare olarakgörülmektedir. Motorsuz ulaşım, kentlerde kaybolmakta olan sağlıklı kentselalanların ve sağlıklı sosyal yaşam biçimlerinin geri getirilmesi ve kentlerdekamusal alanların yeniden canlandırılması/iyileştirilmesi için önemli birfırsattır. Bu, tüm dünyada gittikçe önem kazanmakta olan kentlerdeki yayaalanlarının nitelik ve niceliksel olarak geliştirilmesi anlamına gelmektedir. Butezde, Ankara kentinde olduğu gibi, gittikçe büyüyen ve daha çok arabaöncelikli hale gelen metropoliten alanlarda, yayalaştırmanın geçerli birulaşım politikası olabileceğini, olması gerektiğini göstermekamaçlanmaktadır. Alan çalışması olarak, bu tez Ankara, Tunalı HilmiCaddesi'nde bir yaya alanı oluşturulmasının olanak ve potansiyelleriniaraştırmaktadır. Bunun için sokak boyunca yaya sayımlarını, yaya hareketanalizlerini, yaya statik analizlerini ve yaya alan analizlerini içerendetaylı yaya incelemeleri ve sokaktaki yayalar, dükkân sahipleri ile taksisürücülerinden oluşan potansiyel hak sahipleriyle anketler yapılmıştır. Buanalizlerle, Tunalı Hilmi Caddesi'nin yayalaştırma için uygun olup olmadığıaraştırılmaktadır. Sonuç olarak, bu tez artan otomobil önceliklidüzenlemeleri önleyen ve Tunalı Hilmi Caddesi örneğinde kent merkezleriniyeniden canlandıran bir yöntem olarak motorsuz ulaşıma ve yayalaştırmayavurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Car dependency which corresponds to excessive and inappropriate usage ofthe car itself is becoming a major problem all around the world. It shapesurban areas in such a way that the overall urban form as well as individualactivities all develop to accommodate cars. However, ?introducing nonmotorizedmodes? is seen as a remedy to overcome the cardependency. It offers a chance for retrieving healthy urbanenvironments and healthy social lives and also forrevitalizing/enhancing public spaces in cities. This means increasingthe quality and quantity of pedestrian areas which have beenreceiving increasing emphasis all around the world. In this thesis, it isintended to show that pedestrianization can be, and should be, a validtransport policy in growing metropolitan areas that are becoming more andmore car-oriented, such as Ankara. As a case study, this study assessespotentials and possibilities for creating a pedestrian environment in Ankara,Tunalı Hilmi Street. To do so, detailed pedestrian surveys/analyses including2pedestrian counts, pedestrian movement analysis, pedestrian static analysisand pedestrian space analysis throughout the street and questionnaires withpotential stakeholders including pedestrians, shop-owners and taxi-driversare carried out. Through these analyses, it is assessed whether Tunalı HilmiStreet is suitable for such an arrangement in terms of pedestrianization ornot. As a result, this thesis makes an emphasis on non-motorization andpedestrianization as a method of preventing increasing car-orientedarrangements and revitalizing city centre for the case of Tunalı Hilmi Street.