Anadolu folklorunda geyik
Deer in anatolian folklore
- Tez No: 217162
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKERİYA KARADAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
nsanoglu, dünyayı kendisinden farklı diger canlı ve cansız varlıklarla paylasmaktadır. Hayvanlar, insanoglunun dünyayı paylastıgı diger canlılardandır. nsanoglu, bu paylasım sırasında hayvanlarla sık sık karsı karsıya gelmis ve karsılasmaların sonucunda kendisi için bazen faydalı bazen de zararlı sonuçlar ortaya çıkmıstır. Türklerin hayvanlarla kurdugu iliskiler tarihin ilk dönemlerinden bu yana sürmektedir. Bu iliskilerin sonucunda ortaya çıkan çesitli inanmalar Türklerin gündelik yasamlarına ve folklor ürünlerine girmistir. Türklerin iliski içerisinde bulundugu ve bu iliskinin sonucunda kendisiyle ilgili çesitli inanmaların ortaya çıktıgı hayvanlardan biri de geyiktir. Geyik, Türk insanı için çogu zaman kutsal bir hayvan olarak kabul edilmistir. Bu kutsallık, Türklerin tarih içerisinde mensup oldukları farklı dini dönemlere ait metin örneklerinin büyük çogunlugunda yer almaktadır. Çalısmamızın amacı, Türk folklor ürünlerinde çok sık karsımıza çıkan geyigin üstlendigi fonksiyonların sebeplerini bularak elde ettigimiz bulgular ısıgında Türk mitolojisinde yer alan hayvan ve insan iliskisinin sebeplerinin temellerine inebilecek yeni malzemeler ve bakıs açıları ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Human beings share the world with the other living and lifeless beings which are different from himself. Animals are the other living creatures that people share the world. Human beings have met the animals on sharing the life and it has given harmful results and adventagous results to them. The relationship of the Turks with the animals has been going on from the beginning period of the history. A result of this relationship, the several beliefs has occured and these affected the daily life of the Turks. One of the animals that Turks had relatinonship is deer. Deer is accepted as a holy animal by Turks. This holiness takes part in the most of the examples of religious texts that were in different religious periods. Our aim of this Project, to present new materials and views which can serve the basis of the relations of human beings and animals in Turkish mythology by finding the reasons of functions of deer we often meet in Turkish folklore in the ligt og our discoveries.