Geometrik çağ gemilerinin tipolojisi
Typology of geometric period ships
- Tez No: 217163
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ADİL TIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Akdeniz Uygarlıkları, Ege Göçleri olarak bildigimiz. M.Ö. 1200?1100 yıllarındaki kargasa ortamından sonra kültürel olarak karanlık bir döneme girmistir. Konunun adını olusturan Geometrik Dönem'le birlikte kargasa ortamı atlatılmaya ve ticaret tekrardan canlanmaya baslamıstır. M.Ö 8. yüzyılla birlikte hızlı fakat kontrollü bir gelisim baslamıs ve Akdeniz'deki kültürel ve maddesel ticaret tekrar baslamıstır. Bu asamada Geometrik Dönem (M.Ö. 900?700) olarak adlandırılan süreçte askeri ve ticari kaygıların artması, gemilere olan ilginin ve yatırımın artmasına neden olmustur. "Geometrik Çag Gemilerinin Tipolojisi? adlı çalısmada M.Ö. 900?700 tarihleri arasında Dogu Akdeniz olarak adlandırılan cografi bölge içerisinde ki gemiler incelenmistir. Merkezleri ise Ege Denizi ile Levant kıyısı olarak belirlenmistir. Yapılan çalısmada Geometrik Çag'a ait gemiler yazılı ve görsel kaynaklar ısıgında arastırılmıstır. Bu arastırmada yazılı kaynaklardan özellikle Homeros'un destanlarından elde edilen veriler, sonrasında görsel kaynaklarla karsılastırılmıstır. Çalısmada ayrıntılı olarak Geometrik Dönem gemi modelleri ve boyutları, gemi yapım yöntemleri, gemilerdeki bölümler ve kullanılan donanımlar, incelenmistir. Çalısma Dogu Akdeniz'de belirlenen iki merkez üzerinde yürütülmüstür. Sonuç olarak elimizdeki veriler ısıgında Geometrik Dönem gemileri bir katalogda görsel ve yazılı kaynaklardaki bilgilerimiz ısıgında kronolojik olarak toplanmıstır. Bu katalog çalısmasında görsel kaynakların stil özelliklerinden çok gemilerin tarihsel gelisim çizgileri ele alınarak bir sınıflandırılma yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Mediterranean Civilizitaions went into an obscure period as culture, after the tumult known as Egean migration between 1200-1100 B.C. With Geometric period which forms the name of subject, the tumult began to be put away and trade began to become active again. With 8th century B.C., an improvement began fast but controlly and a cultural and material trade began again. On that rank, in the process which is called Geometric Period (900-700 B.C.), growth of military and trading worries, caused growth of interest and investment for ships. Ships in the geographical region called East Mediterranean, were examined in the study named ?Typology Of Geometric Period Ships? (900-700 B.C.). It?s centeres are determined to be Egean Sea and Levant shore. In the study which is made, the ships relating to Geometric Period are researched in the light of written and visual sources. In that research datas which were gotten from written sources especially Homeros? epics, compared with visual sources later. In the study Geometric Period ship models and dimensions, ship making methods, ships? parts and udes materials were investigated in detail. The study consists of two centeres determined on East Mediterranean. As a result in the light of datas that we have, Geometric Period ships were collected in a catalogue chronologically according to our informations in the written and visual sources. In that catalogue study, a classification was made taking up ship?s historical developings rather than style features of visual sources.