Anonim şirket yönetim kurulu üyesi olmak için aranan şartlar ve şartlara aykırılığın sonuçları
The stipulations necessary for becoming a member of board of directors of joint stock companies and the conclusions of disagreement against these stipulations
  1. Tez No: 217177
  2. Yazar: HASAN KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Anonim sirketler, zorunlu organların kurulmasıyla fiil ehliyetine sahip olurlar. Bu zorunlu organlardan en önemlisi; yönetim ve temsil yetkisini bünyesinde barındıran yönetim kuruludur. Soyut bir kavram olan yönetim kurulu; gerçek kisilerden olusan, kurul halinde çalısan bir organdır. Kanun koyucu; yönetim organının üyeleri için elzem gördügü bir takım sartları, ticari hayatın güvenligini de dikkate alarak zorunlu tutmustur. Bu sartların bulunmaması veya kaybı halinde; yönetim kurulu üyesini seçen karar geçersiz sayılmakta ya da üyelik kendiliginden son bulmaktadır. Yönetim kurulu üyesinin emredici sartlara aykırılıgı, sirket için ?yuvarlanmaya baslayan bir kartopu? etkisi gösterip, sirketin feshine neden olabilmektedir. Söyle ki; üyeligi sona eren üye, organın yokluguna, organın yoklugu, fiil ehliyetinin kaybına, fiil ehliyetinin kaybı ise sirketin feshine neden olabilmektedir. Türk Ticaret Kanununda, anonim sirket yönetim kurulu üyeligini sona erdiren sebepler çesitli maddelerde dagınık olarak düzenlenmistir, (TTK md. 312,315,313,314,315,316,279 vd.). Yönetim kurulu üyeligine seçilmek için gereken sartlar ise çogunlukla Yönetmelikle hüküm altına alınmıstır. Bu düzenlemelerin dısında bazı kanunlarda da yönetim kurulu üyesi sıfatını tasımaya engel durumlara rastlanmaktadır. Yönetim kurulu üyeliginin sartlara aykırılık tasıması nedeniyle, organın yeniden tesisi için Kanunda çesitli tedbirler öngörülmüstür. Bunlar; yönetim kurulunun geçici üye atanması, genel kurulun olaganüstü toplantıya çagrılması, yedek üye atanması ve kayyım tayinidir. Çalısmada; yönetim kurulu üyesi olmaya engel durumlar, öncelikle Türk Ticaret Kanununun emredici hükümleri olmak üzere, esas sözlesmeye ve diger kanunlardaki düzenleyici ve emredici hükümlere aykırılık kapsamında incelenmis, bu aykırılık dolayısıyla; üye, yönetim kurulu, sirket ve üçüncü kisiler açısından olusabilecek sonuçlar etraflıca incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Joint-stock companies have business licence by establishing its obligatory organs. The most important one of these organs is the board of directors which consists management and represantative authorities in its structure. As an intangible concept, the board of directors is an organ which is formed by real individuals and operates as a committee. By considering security of commercial life, legislator obliges some stipulations which are considered as a must for members of management. In case of lack or loss of the said stipulations, the decision which elects the members of management comittee is cancelled or the membership is ended automatically. Like a rolling snowball effect, member?s disagreement against ordering stipulations may cause the dissolution of the company. Like that; the member came to the end of his membership period may cause the lack of organ, the lack of organ may lead to the loss of business license of the company, and finally, the loss of business licence may cause the dissolution of the company. The reasons ending the board of directors membership are legislated with many various articles in Turkish Commercial Law (TTK md. 312,315,313,314,315,316,279 vd.). The credentials necessary for being elected to board of director membership are covered by statutes in generally. Beside these legislations, some obstructions for having the title of member of board of directors may be seen in some laws. Some precautions has been taken to reassign the organ because of bearing some disagreement against the stipulations of board of directors membership. These are; assigning temporary member to board of directors, calling general comittee to extraordinary meeting, assigning reserve member and trustee appointment. In this study, by giving priority to ordering jurisdiction of Turkish Commercial Law, the obstracting conditions for becoming a member of board of directors are investigated in the scope of disagreement against mother company agreement and other legislative and ordering jurisdictions in the laws. Probable results come into being because of that disagreement are investigated in detail with member, board of directors, company and third party individuals point of view.