Futbolcu giysilerinde eşofman ve formaların futbolcuların beklentilerine uygunluğu
The suitability on the sweatsuits and the sportsgears to the expectationsof the footballers
- Tez No: 217200
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde pek çok ülkenin üzerinde önemle durduğu konulardan birispordur. Sporun her dalı pek çok kişi için cazip gelmektedir. Bu spordallarından biri de futboldur.Araştırmanın birinci bölümünde sporcu giyimi genel olarak elealınmıştır. Sporcu giyiminin malzeme, model (estetik), kalıp ve kullanımözellikleri literatürden araştırılmıştır. Ayrıca futbolcuların kullandıklarıeşofman ve formaların malzeme, model (estetik), kalıp ve kullanım özelliklerineyönelik soruları içeren anket formu hazırlanmış ve anketler on profesyonel veon amatör futbol takımının futbolcularına uygulanmıştır. Araştırmada eldeedilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve araştırma sonuçlarınaulaşılmıştır.Amatör ve profesyonel futbolcuların, eşofman ve formalarındakullanılan kumaşlardan memnun oldukları saptanmıştır. Futbolcu giysilerindekullanılan kumaşların teri kısmen emdiği, sürtünme sonucu yırtılma, yıpranmaveya kopmaya karşı kısmen dayanım gösterdiği, yeterli esnekliğe sahip olduğu,giysilerin soğuk ve sıcak havalara karşı vücudu koruma özelliğinin kısmenyeterli olduğu, futbolcuların hareketlerini engellemediği, vücutlarını tahrişetmediği ortaya çıkmıştır. Eşofman ve formalarda markaya önem verildiği,estetik unsurların gerekli olduğu da sonuçlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, one of the topics that several countries pay attention on is thesport. Every branch of sport attracts interest for many people. One of the sportsmentioned is football.In the first division of the research, sportswear is dealt generally. Thematerial, model, pattern and usage properties of the sportswear are researhedfrom the literature. In addition to this, a questionnaire is prepared concerningmaterial, model, pattern and usage properties of the sweatsuits and thesportsgears. The questioannaire forms are applied to the players of ten amateurand ten professional football teams. Data is studied statistically. Results aregained this way.It has been concluded that the amateur and professional footballers arepleased with their sweatsuit and spotrsgear cloths. It has been also resultedfrom the research that cloths used for sweatsuit and sportsgear absorb sweatpartly, have less resistance against tearing and enough elasticity, have theproperty of resistance to protect human body against cold and hot weatherconditions. The sweatsuits and the sportsgears have the property of easymovementfor the footballers and don?t have the property of any irritation forthe footballers? bodies. It has been also concluded that the brand on thesweatsuits and the sportsgears is important and the aesthetic factors are alsonecessary according to the footballers.PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com