Kondisyon antrenmanlarının sakatlıkları önlemedeki rolü
- Tez No: 19045
- Danışmanlar: PROF.DR. KUT SARPYENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
-63- ÖZET Araştırmamız, Marmara bölgesinde profesyonel ikinci lig 'de yer alan takımlardan 2 tanesinin I. müsabaka döneminde yapılmış olan antren manlar ile bu antrenmanlarda meydana gelen sakatlanmaların kondisyon antrenmanları ile ilişkisi incelenmiştir. Takımlar denek ve kontrol grubu olarak iki kategoride yer almış tır. Denek grubunda düzenli olarak kondisyon antrenmanı, kuvvet, sürat, dayanıklılık, ayrıca teknik, taktik antrenmanı şeklinde haftada 10 saat süreyle çalışmışlardır. Sürenin 4.5 saatini kondisyon antrenmanları kap samıştır. Kontrol grubunda ise haftada 8 saat süreyle antrenman yapılmış ve bu antrenmanların 1.5 saatini kondisyon antrenmanları kapsamıştır. Araştırmamızda toplam 48 futbolcu yer almıştır. Bu sayıyı 22 futbolcu ile denek grubu, 26 futbolcu ile kontrol grubu teşkil etmiştir. Son yıllarda ülkemizde futbolcu! ardaki sakatlık sayısının artış göstermesi dikkati çekmektedir. Sakatlanmalardaki bu artışta kondisyon antrenmanlarının yapılmamasının rolü olduğu ve takımlarımızında yeterli kondisyon antrenmanı uygulamadığından sakatlanmalardaki bu yükselişin meydana geldiği düşünülmektedir. Bu düşünce çalışmamızın ana noktasını teşkil etmiştir.-64- Araş ti rinamızın sonucuna göre, sakatlanmaların çoğu iç risk fak törlerinden meydana gelmektedir. Bunun da sebebi yeterli kondisyonu geliştirici antrenmanların yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Her iki grupta meydana gelen sakatlık ınsidansı arasındaki fark bizim bu düşüncemiz doğrultusundadır. Denek grubunda 12 sakatlık lezyo- nu, kontrol grubunda 22 sakatlık lezyonu tespit edilmiştir. Buna göre denek grubunda futbolcu başına (0.5) sakatlık düşerken, kontrol grubun da bu rakam yaklaşık (1) dir. Meydana gelen sakatlık türü, sakatlıkların sezona dağılımı bize yarışmalar ile sakatlıklar arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göster mektedir. Araştırmamızda elde ettiğimiz donelere göre, sakatlanmaların en önemli kategorisi kondisyondur. Fonksiyonel kuvvet, statik kuvvet sakatlanmaların önlenmesi için çok önemli bir kriterdir. Bu verilere gö re kas, eklem, bağ ve ligament zayıflığı veya gevşekliği olan futbolcu lar sakatlıklara maruz kalmaktadır. Sonuç olarak, etkili ve yeterli kuvvete, dayanıklılığa.esnekliğe, beceriye ve koordinasyona sahip olmayan futbolcuların sakatlanma riski ve ihtimali yüksek bulunmuştur. Buna göre kondisyon antrenmanlarının sakatlanmaları önlemede birincil rolü olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
-65- SUMMARY Within our research, the training of the a second league teams in Marmara region and the connection among the injuries and the condition exercises which occur in the first season in examined. The teams are examined in categories as the test and control group. In test group especially strength exercise and speed, technic- tactic exercise were applied as 10 hours per week. And 4.5 hours of this exercise is occupies by condition training in control group they exercised for 8 hours per week, and 1.5 hours of this exercise is taken by condition training. In our research totally 48 footballers took place, so 22 players for test group and 26 players for control group. It is taken into consideration that the number of injuries has increased in our country during the last years. Strength exercises are important and since our teams do not apply strength exercises, it is though that this increase of injury occures. This idea consists the main point of our studies. As a result of our research, the injury occures because of the interior risk factors. The reason is the lack of enough condition exercises.-66- The incidance between the number of injuries in both groups points that we are right 12 injury lesions in test group and 22 injury lesions in control group were fined. Acording to this, rate of injuries in test group is decreasing (0.5), where the rate of injuries in control group is increasing (nearly 1). The type of injuries and dispersion during the season proves the important connection between the games and the injuries. According to the results of our researches the most important category of the injury is condition. Functional power, static power are a very important criteria the prevent the injury. As per these datums, the footballers who have the weakness of the muscle are subtected to injury. As a result it is found that the risk and the probability of the injury are high for the footballers who have not enough and effective power, flexibility, talent, coordination and durability. So we can say that the condition exercises have the main for the prevent the injuries.