İşletmelerde ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemi uygulamalarının insan kaynakları yönetiminin etkenliği üzerine bir araştırma
A research on the factor of human recourses management of the application of ISO 9001:2000 quality management systems in businesses
  1. Tez No: 217208
  2. Yazar: MEHMET EMİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. ŞERİF ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Günümüzde dünyada ve ülkemizde kalite ve estetik evresi baslamıstır. Rekabet bunların gerektirdigi sartları yerine getirmekle mümkün olacaktır. Globallesen dünyada, ülkemizin ihtiyacı olan ve endüstrimizi yasatacak ihracatın gerçeklesmesi ISO 9000 standartlarına uygun üretim ve yönetim yapabilmemize baglıdır. Bu çalısmada isletmelerde ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi ve sistemin uygulamalarında insan ögesi, dolayısıyla nsan Kaynakları Yönetiminin rolü üzerinde durulmustur. Sistemin isletmelere ve insan kaynakları yönetimine olan katkıları arastırılmıs, ISO 9001:2000 uygulamalarının insan kaynakları yönetiminin etkenligini ne yönde etkiledigi ortaya konmaya çalısılmıstır. Bu çalısma, ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sisteminin firmalarda uygulanması, uygulama sonucunda elde edilen kazanım ve kayıpların neler oldugu, Kalite Yönetim Sistemi uygulamasının insan kaynakları üzerine olumlu ya da olumsuz etkilerinin ölçülebilmesi amacıyla yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Today, the phase of quality and aesthetic has commenced in the world. Competition will be available by fulfilling the demands of these values. The actualization of export which is needed by our country and will maintain our industry is apt to the production and administration that we would achieve in accordance with ISO 9000 standards. In this study, the role of the Human Resources Management in the application of the system due to the human factor and the ISO 9001:2000 Quality Management System in businesses are examined. The contribution of the system in human resources management and in what ways the ISO 9001:2000 applications affected the human resources management factor has been tried to demonstrate. This research is done in order to evaluate the positive or negative effects of Quality Management System applications on human resources, the advantages and disadvantages of ISO 9001:2000 Quality Management system, and the application of that system in the firms.