Tarık Buğra'nın romanlarındaki halk bilimi unsurları üzerine bir inceleme
A study on the elements of folklore in Tarik Buğra's novels
- Tez No: 217210
- Danışmanlar: PROF.DR. SAİM SAKAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Halk kültürü bir milletin asli karakterini teşkil eder. Tarık Buğra da içinden çıktığı toplumun değerlerini romanlarında en iyi şekilde yansıtan bir yazarımızdır. Biz bu çalışmamızda, halk hayatını ve kültürünü eserlerinde ustalıkla kullanan Cumhuriyet döneminin büyük Türk yazarlarından Tarık Buğra'nın halk bilimi unsurlarını romanlarında ne ölçüde kullandığını inceledik. Bu çalışmada Buğra'nın eserlerini halk edebiyatı ve halk bilimi açısından inceledik. Birinci Bölüm'de, yazarın hayatı ve incelediğimiz romanları hakkında bilgi verdik. İkinci Bölüm'de, romanlardaki halk edebiyatı unsurlarını ve yazarın romanlarındaki kullanım şekillerini inceledik. Üçüncü Bölüm'de de romanlardaki halk bilimi unsurlarını ve kullanımlarını aldık. İncelediğimiz romanlarda tespit ettiğimiz bütün unsurları toplayarak bilimsel usullere göre tasnif ettik. İncelediğimiz romanlarda, halk kültürü ile ilgili olarak alınan pasajlar, romanlardaki sayfa numaraları ile verilmiştir. Sonuçta gördük ki, bir romancı olan Tarık Buğra, yaşadığı dönemi, coğrafyayı ve halkın kültürünü romanlarında ustalıkla işlemiştir.
Özet (Çeviri)
Folk culture forms the fundamental character of a nation. Tarık Buğra is also a writer who reflects the values of the society he comes from the best. In this work, we studied how Tarık Buğra, one of the greatest republic period writers who used public life and culture in his achivements masterly, used elements of folklore in his novels. In this work, we also examined Tarık Buğra?s achivements as folk literature and folklore. In the first part we informed about the life of the writer and his novels and how he used it in his novels. In the third part we studied folklore elements in his novel and how they were used in his novels. We have classified scientifically all the elements that we found in his novels. In the novels that we studied, the passages which were related with the folk culture, are given in order of page numbers in the novels. As a result we have seen that Tarık Buğra who is a novelist , has studied the period that he lived and the folk culture in his novels masterly.