İzmir ve Manisa ihtisas kütüphanelerindeki Arap dili ve edebiyatına dair el yazması, nâdir esrelerin tanzimi ve tanımları
The classification and representation of rare manuscripts related with Arabic language and literature in specialty libraries in İzmir and Manisa.
- Tez No: 217223
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tezimizin konusu zmir ve Manisa ihtisas kütüphanelerindeki Arap Dili ve edebiyatına dair el yazması nâdir eserlerin tanzimi ve tanıtımlarıdır. Tezimiz, inceledigimiz eserler dogrultusunda iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde zmir Milli kütüphanesindeki yazma eserler incelenmistir. Bu eserleri dil ve edebiyat olmak üzere iki bölümde ele aldık. Dil bölümü lügat, sarf, nahiv; edebiyat bölümü ise siir, kaside, belagat, aruz, kâfiye, durûbu'lemsâlden olusmaktadır. Tezimizin ikinci bölümünde Manisa l Halk kütüphanesinde bulunan yazma eserlerden seçerek inceledigimiz bes eser yer almaktadır. Tezimizde inceledigimiz eserlerin konulan kısaca belirtilmis olup, çogunun yazarları ya da sairleri hakkında bilgiler verilmistir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is classification and representation of rare manuscripts related with Arabic Language and literature in specialty libraries in zmir and Manisa. This thesis has two part according to manuscripts which we have studied. In first part, we studied the manuscripts in zmir Milli Kütüphane. These manuscripts were deal with in two part as Language and literature. The Language section consists of dictionary, morphology and syntax. The literature section consists of poetry, kasida, eloquence, aruz, kafiya and idioms. In second part of our thesis we studied five manuscripts selected from Manisa l Halk Kütüphanesi. We gave short information about subject of manuscripts and their authors and poems.