Cemal Bey'in Konya valilikleri dönemi
Mr. Cemal's management periods in Konya
  1. Tez No: 217229
  2. Yazar: SÜLEYMAN PINARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Konya, İzzet Paşa Hükümeti ile Tevfik Paşa Hükümetleri zamanında bütün Anadolu vilayetleri gibi İstanbul'a bağlıydı. Çünkü bu hükümetler döneminde herhangi bir fikir ayrılığı henüz ortaya çıkmamıştı. Fakat İtilaf Devletleri siyasi ve askeri baskılarla kendilerine boyun eğen hükümetler kurdurdular. Özellikle Ferit Paşa Hükümetlerini kendi emellerine hizmet ettiği için desteklediler. Ferit Paşa'nın Türk Milleti'nin istikbaline ters düşen kararlar vermesi üzerine Anadolu ve İstanbul arasında görüş ayrılığı meydana gelmeye başladı. Bu ayrılık kısa zamanda Kuva-yı Milliye Teşkilatına dönüştü. İstanbul Hükümetinin Türk Milleti'nin mukadderatı üzerinde verdiği kararları tanımayarak mücadeleye başladı. Böylece halk, Kuva-yı Milliye ve Padişah yanlısı olmak üzere ikiye ayrıldı. Milli Mücadele başlarında Konya'da da durum aynıydı. Fakat Kuva-yı Milliye'ye karşı olan kuruluşlar ve bunları destekleyenlerin çalışmaları sayesinde şehir İstanbul Hükümetine bağlı kaldı. Konya'nın Kuva-yı Milliye'ye karşı olmasında Vali Cemal Bey'in büyük rolü oldu. Halk arasında ektiği kötü tohumlar ve Mili Mücadele fikrine karşı amansız düşmanlığı ile dikkatleri üzerine çekti. Bu dönemde Konya'nın en büyük şanssızlığı ise Cemal Bey gibi ilerleyen yaşına rağmen enerjik, azimli, İstanbul'a yürekten bağlı, ileri derecede İtilafçı ve İngiliz yanlısı bir Vali'nin başta bulunmasıdır. Zaten o nedenledir ki, Konya Milli Mücadele'ye biraz daha geç iltihak eylemiştir. Cemal Bey, sadece Milli Mücadele'ye geç katılmamıza sebebiyet vermekle de kalmamış, ektiği düşmanlık tohumları Konya'dan ayrıldıktan sonra filizlenmeye başlamış ve isyan olarak ürünlerini vermiştir.
Özet (Çeviri)
Konya, was depended on İstanbul, like all of other Anatolian cities, the İzzet Pasha and Tevfik Pahsa Government periods. Because there hadn?t a conflict yet, been during this governments, period. But ?The Agreement states? had built up some governments in a bossy way by using politics and military forces. They supported the Ferit Pahsa governments because of they shared their ideals. After Ferit Pahsa got the decisions against Turkish nationality?s future, the conflict between Anatolia and İstanbul appeared. This disagreement changed into ?Kuva-yı Milliye Organization? in a short time. This organization started to the struggle, and they didn?t accept the decisions on Turkish nation?s named Kuva-yı Milliye supporters and Sultan?s supporters. At the begining of the national fight, the situation was same in Konya, too. But by means of the Works of the supporters and supporting foundations, the city became dependent on İstanbul Government. The governor of Konya Mr. Cemal had a very big role about being against Kuva-yı Milliye organization. He attracted attention because of the bad seeds that he spread between the nation and the ruthless hostility against National Struggle. On this period, the biggest misfortune of Konya was having a governor like Mr. Cemal. Because he was energitic, determined, sincerely depended on İstanbul government, extremely mutual, and English supporter, in spite of his older age. In any case, because of that reason, Konya joined into National Struggle a little bit late. Mr. Cemal, not only gave reason to join into National Struggle late, but also his hostility seeds began to develop and gave products as rebellion, after he left Konya.