Lagina Hekate Tapınağı
The arşitravs of Lagina Hekate tempel
- Tez No: 217230
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET A. TIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 2224
Özet
Bu çalısma, konusu Lagina Hekate Tapınagı Arsitravları olan bir Master tezidir. Arsitrav naos ve pronaos duvarları veya sütun baslıkları üzerinde, yatay eksende kullanılan bir mimari elemandır. Vitruvius, arsitrav yüksekligi ile sütun yükseklikleri oranlarını kurala baglamaktadır. Arsitravlar çogu zaman fascia adı verilen kademeli bölümlerden olusurlar. Hekate tapınagı arsitravları, sütun üzerine gelen arsitravların dıs kısmı hariç, hepsi taç kısmında ion kymationuna sahiptir. Sütun arsitravlarının dısa bakan yüzü üç fascialı ve bezemesizdir. Fascia geçislerinde inci-payet dizisi kullanılmıstır. Alt kısmı ise sofitli olup, burada da sofit çerçevesi içine inci-payet islenmistir. Sütun arsitravlarının pterona bakan kısmında, üstten birinci fascia üzerinde anthemion islenmistir. Bazı duvar arsitravlarında da pteron kısmına gelen tarafta, üstten birinci fascia üzerine anthemion islidir. Üzerinde anthemion bezemesi bulunmayan bütün arsitravların iki yüzü de iki fascialı yapılmıs ve iki yüzün taç kısmı da ion kymationu ile bezelidir. Fascialar ise bezemesiz bırakılmıstır. Pronaos önüne gelen, iki ion sütunu üzerinde yer alan arsitravların her iki yönünde de taç kısmında ion kymationu kullanılmıstır. Yapılan çalısmada, bu süslemelerin daha iyi vurgulanması amacıyla fotografları verilmis ve çizimleri yapılmıstır.Lagina'nın Karya bölgesindeki yeri ve önemi yapılarıyla birlikte anlatılmıs, bölgenin tarihi cografyasından da detaylı olarak söz edilmistir. Lagina'da bugüne kadar yapılan kazı ve arastırmalar, Tanrıça Hekate'nin mitosu ve onunla ilgili tapınımlar da konuya dahil edilmistir.Hekate tapınagı farklı insa evreleri bulunan bir yapıdır. Bu nedenle burada bazı Hellenistik devir yapılarının arsitrav süslemeleri ile ilgili bir tablo olusturulmustur. Yine aynı sekilde ion kymationu ve anthemion süslemesinin genel tarihsel gelisiminden de burada kısaca bahsedilmistir. arsitravlar üzerinde bulunan ion kymationu ve anthemion bezemeleri hakkında bir sınıflandırmaya gidilmis, ana ve alt gruplar belirlenmistir. Bu süslemelerden bazı yapılara ait örnekler verilmis, Lagina Hekate Arsitrav bezemeleri ile karsılastırma yapılmıstır. Tapınak alanında kazılar sonucu açıga çıkan arsitrav blokları burada bir katalog çalısması ile sunulmustur.
Özet (Çeviri)
This work,that?s subject is architravs of the Hekate Temple at Lagina. Architrav is architectural staff which over the walls or column capital used at the horizontal axis. Vitruvius attachs to the rule column height and architravs height rates. Architravs occurrence from the graded sections which name is fascia mostly time. The Architravs of the Hekate Temple?s it is the column is on inappropriate throw architravs outer parts it?s an outside, all it's from crown aparts ionic kymation an owner.The column architravs it is an outer minister to three fascia and not decoration.Fascia is at that?s crossing pearl row has become used. This kind on bottom side of the architravs becoming with sofits. and it is here frame to her inside pearl row she has got processed. It is a column architravs in pteron it is a minister part of the overhead a first fascia it is at her surface anthemion that she decorates it has got processed.Again the some architravs of the walls to the soot pteron is at the side,overhead a first fascia it on surface anthemion decoration processed is seen. It is not that with anthemion decorates it all architravs that?s every two faces has been done two fascia. Two faces are at crown has been decorated with ionic kymations. This at the kind faces of fascias on architravs, has been not decorated.Every two sides on architravs, that?s over the ionic columns from the front the Pronaos, at crown ionic kymation is used. In this working the decorations that aim better is emphasized has been given the photografs and the drawing autocad is made have become at their environment. It is besides Lagina, the one at Caria region is her place and is made the importance have understood with their building. Namely from the region's historical geography detail it is a remark while becoming. Lagina it is the excavation and sourches which is done until today, it is a goddess Hekate?s mythos and it is related has joined the guest. Hekate Temple is building which construction phases are found that it is different. This is here with the reason some hellenistic the revolution is her buildings architrav they decorate it and related graphic have been formed.Again it is at the same shape ionic kymation and anthemion decorates it general is here rather short from her historic development. From this decorations it is to some buildings belong model has been given.The architravs, is at the crown and the anthemion decorations face on first fascia, their classification and groups have been determined. This from decorations it is to some buildings belong models has been given and they decorate architravs of the Hekate temple at Lagina confront it has been done. In the area of the temple axcavated result is clear subtracted becomes the blocks of the architravs is a catalog.