E-devlet bağlamında e-demokrasi: Türkiye'de ve Dünya'da öne çıkan uygulamaları
E-democracy bunch of e-government: The majority practices in the Turkey and in the world
- Tez No: 217231
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde bilgi ve iletisim teknolojilerinin hayatımızın her noktasına yaygınlasması ve kullanımının yasantımızı yeniden biçimlendirmesiyle, önce tarım, sonra sanayi devrimiyle yasanan değisim süreci bu defa bilgi toplumuna geçis olarak karsımıza çıkmakta, sanayi toplumunun sekillendirdiği kurumsal yapı ve anlayıslarda köklü değisikliklere yol açmaktadır. Bilgi ve iletisim teknolojilerinin kamu kurum ve kuruluslarının is süreçlerinde yer almasıyla ? e- devlet? kavramı ortaya çıkmıstır. Günümüzde temsil esasının varlığı, demokrasi için yeterli görülmemektedir. Bilgi toplumu asamasına geçisle birlikte, geleneksel zaman, mekan, yurttas, çoğunluk ve ortak iyi anlayısı büyük sarsıntı geçirmistir. Devletin ve demokrasinin basına ? elektronik? anlamını ifade eden bir ? e- ? öneki getirilerek konumlanan model öncelikle siyasi, sonra da sosyo- ekonomik bir bağlamın zoruyla getirilmistir. Bu modelin öncelikleri yine sanıldığı gibi devletin ? ekonomik ve ya siyasi verimlilik? hedefinden çok, yurttasın katılım ve denetim talepleriyle belirtilmistir. Edevlet ve e- demokrasi modelleri; yönetisim, katılım, seffaflık ve sosyal adalete dayanan kalkınma politikalarını uygun kılmıstır. Kamunun elindeki bilgilerin dijitize edilerek ağ üzerinden sunulması, aynı amanda birer ? seçmen? ve ? vatandas? olan bireylerin görüslerinin de alınabilmesini sağlayarak demokrasinin etkinliğini artırabilmektedir. Ancak gelismislik ve az gelismislik farkından dolayı global bir dijital bölünmeden söz edilmektedir. Pek çok batılı ülkede ise seçmenlerin siyasilere güvenmemesi nedeniyle seçimlere katılımın düsük olduğu görülmektedir. Dijital bölünmenin giderilmesiyle bütün bu uygulamaların, etkin ve verimli bir kamusal yasam ve katılımcı bir demokratik toplum yaratarak, son yıllarda devlete ve onun kurumlarına azalan desteği tersine çevirebileceği söylenmekte ve internete demokrasinin geleceğini kurtarabilecek bir araç olarak bakılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this centruy knowledge and communication technologies became common. So, our lifes shaped over again. The changes in agriculture and industrial revolution are facing to us as a transition to the knowledge soçiety in our day. Instution struscture and understanding which shapes idsutrial society bring abaout rooted changes. With knowledge and communication technologies took part in public apperead. In our days existance of representation basis isn?t adequate for democracy. With transition to the knowledge society became an earthquake in qualified understanding of traditional period, residence, citizens and majority. The model came in to the position with an ? e? prefix, means that electronic in the beginning of government and democracy, have been come with a force in the political and social economic context. The priorities of this model became clear with the participation of citizens and control demanding. The models of e- government and e- democracy are suitable for mangement, participation, transporation and development polictics depends on social justice. Informations of society presents via network at the same time individuals who are a voter and citizen increase the activity of democracy. But because of this difference of development and undevelopment is being talked about global digital division. In many western countries qualified participations of elections folled, because of people don?t rely on politicians. We can create productive social life and participated democratic society with erasing digital division. In last years society says internet destroy reducing in the support of government and it? s instutions. And we see a tool that rescue the future of democracy.