Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması
Reconstruction of local management in Turkey in EC eligibility duration
- Tez No: 217232
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dünyada son zamanlarda küresellesme olgusuyla birlikte yerel yönetimlere bakıs açısı da degismistir. Bu gelismeler dogrultusunda yerel yönetimlere bakıs açısı da degismis, gelismistir. Küresellesen sorunlar ve uluslar arası iliskiler sisteminde yerel yönetimlerin önemi azalmak yerine giderek artmıstır. Küresellesme çagında Batı'da özellikle AB'de yönetim sistemlerinin yeniden yapılandırılması arayısları giderek hız kazanmıstır. Uluslar arası konjonktürdeki degisikliklerle birlikte Avrupa Toplulugu'nun var olma ve isleyis felsefesinde degisiklikler olmustur. Küresellesme ve demokratiklesme süreci ile birlikte demokratik yönetim anlayısının ayrılmaz bir parçası olan yerel yönetim olgusu, yeni gelismelerden dogal olarak olumlu yönde etkilenmis, demokratik ülkeler, yerel yönetim birimlerini güçlendirerek, nasıl daha demokratik ve katılımcı yerel yönetimlerin kurulacagı sorusu üzerine çaba harcamıslardır. Dünyada bu gelismeler yasanırken ülkemizde yerel yönetimler üzerinde çogunlukla spekülasyon boyutunu geçmeyen tartısmalar yasanmaktadır. Türkiye hiçbir zaman Avrupa bütünlesmesinin dısında yer almak istememistir. Bu açıdan Türkiye AB ile entegrasyon sürecinde yerel yönetimlerini AB yerel yönetimlerine, eklemlenmesini istemis ve bunun, çagdas yerel yönetim olgusunun bir parçası oldugunun idrakine varmıstır.
Özet (Çeviri)
In recent times in the world, the aspect to local management has been changed through globosity fact. Through these developments, the aspect to local management has been changed and developed. The importance of local managements has been increased in Globalize problems and international relations systems, instead of decreasing. At the global age, in West, reconstruction of management systems in USA has been accelerated. With changes in international cyclic, there have been changes at the presidency and issuing philosophy of EC. The local management feet has been integrated part of democratic management fact with globosity and democracy duration; it has been affected naturally positive through new developments; the democratic states have been enforced their local managements; and have been endeavored on the question that how to establish more democratic and more participant local managements. While those improvements are living in the world, in our country, the discussions about local managements are being occurred but many times they don't pass over speculation dimension. Turkey never wanted to be out of Europe integration. In this respect, in integration duration of Turkey and EC, Turkey wanted to add its local managements to EC local managements and it has been comprehended that it is a part of modern local management fact.