Türkiye-AB ilişkileri çerçevesinde yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması: Hukuki ve kurumsal bir inceleme
The restructuring of local governments within the framework of Turkey–EU relations: A legal and institutional analysis
- Tez No: 942570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEN KİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecinde yerel yönetim yapılarında yaşanan dönüşümü incelemektedir. AB'nin temel ilkeleri arasında yer alan yerelleşme, yönetişim ve katılımcılık, Türkiye'deki yerel yönetim reformlarını önemli ölçüde şekillendirmiştir. Özellikle 2000 sonrası dönemde gerçekleştirilen mevzuat değişiklikleri ve kurumsal düzenlemeler, AB müktesebatına uyum amacıyla merkeziyetçi yapının gevşetilmesine ve yerel düzeyde demokratikleşmenin güçlendirilmesine yönelik adımları içermektedir. Bu bağlamda, çalışma Türkiye'de yerel yönetimlerin tarihsel gelişimi, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın etkisi, yönetişim anlayışının benimsenmesi ve yerindenlik ilkesinin uygulama düzeyi gibi boyutları kapsamlı biçimde analiz etmektedir. Araştırma, betimleyici yöntemle yürütülmüş; yasal düzenlemeler, strateji belgeleri, resmi raporlar ve akademik kaynaklar temel alınarak değerlendirmelerde bulunulmuştur. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin AB sürecinde yerel yönetimlerde kurumsal kapasitenin artırıldığını, ancak uygulamada bazı yapısal sorunların sürdüğünü göstermektedir. Çalışma, AB sürecinin Türkiye'de yerel yönetimlerin demokratikleşmesi açısından önemli bir fırsat sunduğu sonucuna ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformation of local government structures in Turkey within the context of the country's accession process to the European Union (EU). Fundamental EU principles such as decentralization, governance, and participatory democracy have significantly influenced local government reforms in Turkey. Particularly after the year 2000, legal amendments and institutional arrangements were introduced to align with the EU acquis, aiming to relax the centralized administrative structure and strengthen democratic practices at the local level. In this regard, the study provides a comprehensive analysis of the historical development of local administrations in Turkey, the impact of the European Charter of Local Self-Government, the adoption of governance principles, and the extent to which the principle of subsidiarity is implemented. The research was conducted using a descriptive method and relies on legal texts, strategic documents, official reports, and academic literature. The findings reveal that although institutional capacity in local governments has been enhanced during the EU accession process, certain structural problems persist in practice. The study concludes that the EU integration process presents a significant opportunity for the democratization of local governance in Turkey.