Bilgi toplumunun üretici ve tüketici ilişkilerindeki etkileşimi
Effects of information society on relationship of producers and consumers
  1. Tez No: 217239
  2. Yazar: ERTUĞRUL YAŞAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET DİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
21. Yüzyıl her türlü bilginin kolayca üretildigi, elde edildigi, yayıldıgı ve kullanıldıgı toplumsal bir organizasyon biçimi olan bilgi toplumu olacaktır. Yukarıda çerçevesi çizilen bilgi, bilgi toplumu ve bilgi toplumunda bilginin üretici tüketici iliskilerindeki etkilesimi çalısmamızın esasını olusturmaktadır. Bu çalısmada, bilgi kavramının analizi, bilginin özellikleri ile toplumun bilgi toplumu öncesi geçirdigi düsünülen tarım ve sanayi toplumu için bilgi verilmistir. Bilgi toplumunun çerçevesi çizildikten sonra, bilgi toplumunu yönlendiren egilimler üzerinde durulmustur. Bilgi sektörünün ekonomideki yeri, üretici-tüketici iliskilerindeki etkilesimi ve önemi vurgulanıp bilgi toplumunun özellikleri ele alınmıstır. Bilgi toplumunda tarım, sanayi, hizmet ve bilgi sektörü; sektörel olarak incelenmis ve birbirleri ile olan iliskileri irdelenmistir. Yasalar, toplumsal hayatı düzenlemek için olusturulur. Toplum bir degisim geçiriyorsa, yasal düzenlemeler kaçınılmazdır. letisim teknolojisinin gelismesi gizlilik, patent ve lisans haklarının düzenlenmesini zorunlu kılmıstır. Bilgi toplumunun olusturulması bölümünde, Türkiye'nin bu sürece dahil olması için; Egitim, Bilim ve Teknoloji, Ekonomik yapıda Dönüsüm ve Siyasal ve Kültürel Yapı alanlarındaki degisimler vurgulanarak, yeni politikaların gelistirilmesi üzerinde durularak önerilerde bulunulmustur. Anahtar Kelimeler 1:Ekonomi 2:sletme 3:Bilgi 4:Bilgi Toplumu 5:Üretim ve Tüketim
Özet (Çeviri)
21st century will be the age that every sort of knowledge is produced, gained and spread out easily used by everybody. This will be a sort of an organization of public called society of knowledge. The word knowledge above determines the basis of our study that the knowledge has an influance at consumer-producer relations. In this study, the analysys of knowledge, the feautures of knowledge are given. Also the period before age of knowledge considered as agriculturel and industrial communities is defined.Within the age of knowledge is underlined, the dominant factors are also considered. The position of the knowledge in economics, effects and importance at the consumer-producer relations are analized. In the age of knowledge, agriculture, industry services and the relations between them are investigated. The principals of law are formed to put the public life in order. When a society develops, it is inevitable not to form new codes of law. The development of communication technology forces the preparation of confidential part pending and license rights. In this part of development of age of knowledge, for Turkey to take a part in this duration; Education, Science and technology, dynamics in the economics, cultural and political life are determined and certain suggestions to develop new politics are made. Clue Words: 1:Economy 2:Administration 3:Knodge Society 4:Knowledge 5:Production