Türkiye'de ipoteğe dayalı konut finansman sistemi ve ikincil piyasaların oluşumu
Mortgage system in Turkey and the formation of secondary markets
- Tez No: 217240
- Danışmanlar: PROF.DR. NAİM ATA ATABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Economics, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Mortgage sisteminin gelişmiş ülkelerde, ülkenin ekonomik yapısına ve halkının konut edinme anlayışına adapte olarak birden fazla versiyon oluşturduğu bilinmektedir. Genel anlamda Türkiye'de uygulanması öngörülen sistem bu versiyonların bir harmanı olarak düşünülebilir. Bu bağlamda, ipotekli konut finansmanı sistemine geniş bir spektrumdan, birçok modeli değerlendirerek bakmak gerekir. Çalışma da varsayılan tüm konut finansman sistemleri, ipotek bankacılığı ve ipotek kredileri ele alınmış, Türkiye'de ki mevcut konut finansman sistemi irdelenerek, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki konut finansman yapısı ve geçmişe dönük sayısal bilgileri değerlendirilmiştir. Amerikan konut finansman sistemi göz önünde bulundurularak birincil ve ikincil ipotek piyasalarının yapısı, işleyişi ve sahip olduğu kurumlar ayrıntılı olarak incelenmiş, Türkiye'de ki mevcut sisteme en kısa sürede ve olabildiğince mevcut sistemden faydalanabilecek şekilde birincil pazarın adaptasyonu ve ikincil pazar oluşumları değerlendirilerek değişiklikler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mortgage system is well know within many versions in developed countries due to countries economical structure and habitation to endowing housing. Stipulating to use this system in Turkey can be conceivable as a blend of these versions. So that; Mortgage system should be evaluate with different variations in a huge spectrum. In this article all of the conjectural housing financial systems, mortgage banking and mortgage loans have been defined. Actual housing financial system in Turkey has been examined and evaluated according to developed and developing countries financial housing system with statistical knowledge of past years. Balanced as American?s housing financial system has been detailed researched with structure, operation and be holded corporations of primary and secondary mortgage markets. Tried to be explained of adaptation to primary markets rapidly and useful to actual system and hazards of formations on secondary market for actual residential financial system in Turkey.