İptal davasında menfaat şartı
The benefit condition at the revocatory action
  1. Tez No: 217238
  2. Yazar: ÖZKAN ARTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET OKAN TAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kamu hukukunun objesi olan devlet aygıtının bünyesinde örgütlenmis bulunan idare cihazının hukuk alemindeki tezahürlerinden büyük bir kısmı, idari eylem ve idari sözlesmelerden ziyade idari islemlerden olusmaktadır. dari islemler ise iptal davasının objesidir ve iptal davasının açılması bakımından aranacak bir yahut birkaç sart veya bu davaların açılmasının kosulsuz olması, topyekûn idari islemlerin hukuki sıhhatine; hukuk aleminde doguracagı etkilerin geçerliligine ve geçerlilik süresine; idari islemlerin istikrar kazanıp-kazanmamasına ve idari islem teorisi ile pratigine tesir edeceginden, bütün olarak kamu hukuku sistemi de bu durumdan etkilenecektir. Hukuk devletinin tesisi bakımından bir idari islemin iptali maksadıyla tüm vatandaslara dava açma hakkını tanımak ile, bu davanın açılmasını menfaat ihlali seklinde bir alakanın varlıgına baglamak arasında az önce bahsedilen etkiler bakımından büyük farklılıklar olacagı kuskusuzdur. Bu bakımdan menfaat ihlali sartı kamu hukuku sistemini ve teorisini önemli ölçüde etkilemekte olup, bu çalısmada esas olarak menfaat ihlali sartının kuramsal ve içtihadi temelleri ortaya koyulmaya çalısılmıstır. Çalısmanın ilk bölümünde iptal davasının ve menfaat ihlali sartının kanuni ve teorik temelleri islenmistir. Bu bölümde Cumhuriyet Dönemi'nin basından bu yana Türk hukuk sisteminde menfaat ihlali sartının düzenlenme biçimine yer verilmis; daha sonra menfaat bagının nitelikleri irdelenmis ve hukuk devleti ilkesinin tesisi ile menfaat ihlali sartının iliskisine ve birbirlerine olan etkilerine deginilmistir. kinci bölümde ise menfaat ihlali sartının yargı organları önünde görülmekte olan davalarda nasıl yorumlandıgının ve uygulandıgının tespitine çalısılmıstır. Bu bölümde somut bazı olaylarda ve durumlarda menfaat ihlali sartının uygulanmasında istikrar kazanmıs veya istikrar kazanmaya aday bir çok Danıstay kararına yer verilmis ve bu kararlar degerlendirilmistir. Çalısmada netice olarak, menfaat ihlali sartının iptal davasının niteligi ile islevi arasında çok adil bir denge kurdugu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
The major part of the public administration activities consist of administrative acts. Administrative acts are the subject of the revocatory action and in the case to sue a revocatory action, the legal restriction or conditions will affect the existence and the statute of administrative acts in the jurisprudence. In addition to that, the whole public law system of the country will be affected by this situation. In the case of the foundation of a state of law, to grant whole citizens right to sue for the abolition of an administrative act and bringing this suit as benefit violation there will be lots of variations between the aforementioned effects and this one. Accordingly, the benefit violation condition affects the public law system and its theory significantly. In this study, the corporate origins and perceptions of the benefit violation condition are tried to be displayed, essentially. In the first part of the study, the legal and theoretical basis of the revocatory action and the benefit violation condition are described. In this section, from the beginning of the Republic period to the present, the preparation methods of the benefit violation condition in the Turkish Jurisprudence are presented and then the characteristics of the benefit relations are explicated. Additionally, the correlation and the effects between the foundation of the state of law principle and benefit violation condition are mentioned. In the second part of the study, it is tried to determine how the benefit violation condition is interpreted and executed when it comes before judicial bodies. In this section, lots of State Council sentences, that has grown steady or some that stands as a candidate to grow steady at the execution of the benefit violation condition in some tangible events and cases, are stated and these sentences are evaluated. As a result of this study, it is founded out that with the benefit violation condition; a very righteous balance has established between the nature and the function of the revocatory action.