Eğitim sektöründe kariyer yönetimi uygulamalarının örgütsel performans üzerindeki etkileri: Teori ve bir araştırma
The effects of career management applications on organisational performance: Theory and a research
  1. Tez No: 217241
  2. Yazar: CEYLAN TAŞÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. SERDAR ÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalısan beklentilerinin artması, beraberinde degisen talepler, basarılı olan kisilerin sirket içinde tutulması, terfi ettirilmesi, yeteneginin ortaya çıkarılması ve gelistirilmesi konuları, birçok örgütte kariyer yönetimi kavramının gündeme gelmesine neden olmustur. Kariyer yönetimi ile çalısanların kurum içindeki hareketlilikleri saglanır ve böylece kisiler motive edilir. Kariyer yönetiminin iyi uygulandıgı organizasyonlarda, kisiler bir süre sonra hangi statüde olacaklarını bilir veya tahmin edebilirler. Kisinin bunu bilmesi, onu isine ve kurumuna baglar, motivasyonunu saglar. Bu da bireylerin performansını dolayısıyla örgütün performansını artıracaktır. Bu tez, toplumun kaynaklarını kullanarak, vatandaslarına hizmet etmek amacıyla hizmet veren egitim sektöründeki kariyer yönetimi uygulamalarının, örgütün performansı üzerindeki etkisini inceleyen, sistemin neredeyse hiç islemedigi ya da islevselligini yitirdigini savunan ve konuyla ilgili öneriler sunan bir çalısmadır. Çalısmanın uygulama kısmında, Konya iline baglı Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerinde ilkögretim okullarının katıldıgı bir alan arastırması gerçeklestirilmistir.
Özet (Çeviri)
In many companies, the augment of staff's expectations, herewith changing demands, keeping successful people in company, promoting them, the issues about discovering their skills and improving them caused the concept of career management to become a current issue. The dynamism of stuff in institution is provided by career management and hence they become motivated. People would know or guess the possible promotions in an organization where career management is implemented professionally. This kind of a consciousness motivates him/her and keeps him/her in company. This increases his/her performance and of course company's performance. This thesis is the study that examines the career management applications on performances of organizations in education sector, which uses the resources of society, and works to serve citizens. It also has suggestions related to subjects that the system does not function properly or looses its functionality. In practice section of this study; an area research is done with the contributions of some primary school in Karatay, Meram and Selcuklu districts of Konya.