Tarım sigortaları havuzu modelinin geleceği
Future of the agriculture insurance pool?s system
- Tez No: 217248
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezde 14 Haziran 2005 tarihinde kabul edilen Tarım Sigortaları Yasası gereğinceuygulamaya alınan ?Tarım Sigortaları Havuzu Modeli?nin geleceği konusuincelenmektedir.Tezin ilk bölümünde özetle tarım sektörünün önemi üzerinde durulacaktır. Tarımsektörünün öneminin değerlendirilmesinin ardından Türkiye'de ve örnek alınan bazıülkelerdeki Devlet destekleme modellerinden bahsedilecektir.?Tarım Sigortaları Havuzu Modeli?nin temel kaynağını oluşturmasından ötürü;Tarımda Risk Yönetimi ve Tarım Sigortaları ayrı bir bölüm başlığı altındadeğerlendirilecektir.Türk tarımı ve Türkiye'de tarım sigortalarının değerlendirilmesi sonucuna paralelolarak yürürlüğe giren ?Tarım Sigortaları Havuzu Modeli?nin tanımlaması yapılacak,modelin ortaya çıkış noktası, amacının hangi alanlarda faaliyet göstereceği,teşkilatın çalışma koşulları incelenecektir.?Tarım Sigortaları Havuzu Modeli?nin faaliyet göstermesiyle ilişkin olarakkarşılaşılabilecek muhtemel problemler, modelin kamu bütçesine getireceği yük,modelin getireceği faydalar, bu faydaların ekonomik getirileri başlıkları altındamodelin geleceği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the study of the future of ?The Model of The AgricultureInsurances Pool? which has been put in practice in accordance with the Law ofAgriculture Insurances accepted on 14 June 2005.In the first part of this thesis, it is dwelled upon the importance of the agriculturesector. After the evaluation of the importance of the agriculture sector, it ismentioned about the government supporting modules in Turkey and some othercountries taken as model.The Management of Risk in Agriculture and the Agriculture Insurances areevaluated in a different section as being the main source of ?The Model of TheAgriculture Insurances Pool?.?The Model of The Agriculture Insurances Pool? which has become valid as a resultof the evaluation of Turkish agriculture and the agriculture insurances in Turkey, isdefined and the starting point of the model, the fields on which its aim will act andthe working conditions of the organization are studied.The future of the model is discussed under the following titles such as the probableproblems that could be encountered during the activity of ?The Model of TheAgriculture Insurances Pool?, the financial responsibilities that caused by the modelto the public budget, the advantages of the model, and the benefits of thiseconomical advantages.