Rusya Federasyonu Anayasası'nda sosyal hakların gelişimi
The development of social rigts in the constitution of Russian Federation
  1. Tez No: 217249
  2. Yazar: MUSTAFA TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Rusya Federasyonu hür çağdaş Anayasa dünyasına yeni katılan bir ülkedir. 12Aralık 1993 yılında yapılan yeni Anayasada sosyal hakların düzenleniş biçimi veçerçevesinin belirlenmesi amacıyla öncelikle liberal ve Marksist düzen anlayışı ilesosyal devlet anlayışı karşılaştırmalı bir şekilde incelendikten sonra sosyal haklarınne olduğu, tarihsel gelişimi ve niteliği açıklanmıştır. Bundan sonra sosyal haklarınçağdaş batı devletleri Anayasaları (Fransa, İtalya, Almanya gibi) ile uluslararasıbelgelerde nasıl düzenlendiği ve nasıl bir gelişim süreci izlediği örnekleri ilegösterilmiş olup, asıl inceleme konumuz olan Rusya tarihi kısaca da olsaanlatılmıştır. Sosyal hakların çağdaş Batı Anayasaları ve uluslararası belgelerlekarşılaştırmalı bir şekilde incelenmesi konunun daha iyi anlaşılması için gerekligörülmüştür. 12 Aralık 1993 tarihli Rusya Federasyonu Anayasası'nın genel birdeğerlendirilmesinden sonra sosyal haklar konusundaki hükümlerinin incelenmesinegeçilmiştir. Rusya Federasyonu, Anayasa dünyasına yeni katılımının bir sonucuolarak sosyal haklar konusunda -sendika ve grev hakkı dışında -genel olarak iyi birdüzenleme getirmiştir. Ancak sosyal hakların Anayasada sıralı bir şekilde sayılmasıyeterli değildir. Bunların toplum yaşamına yansıması ve yerleşmesi için zaman veekonomik olanak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Russian Federation is a new country that has participated with the free, modernconstitutional world. Considering the aim of determination of the outline and theformulation of social rights in the new Constitution committed in 12th December1993; liberal and Marxist regulation understanding and social state understandinghave been analyzed comparatively and then the kinds of social rights, theircharacteristic and their historical process have been explained. Then the way offormulation of the social rights in modern western states' constitutions (France,Italy,Germany etc) and in international documents and its development process have beenpointed out with examples. The original investigation subject Russia has also beenmentioned here. The investigation of social rights in modern western states'constitutions and in international documents comparatively has been deemednecessary. After the general evaluation of the Constitution of Russian Federationdated 12th December 1993, its provisions related with social rights have beenanalyzed. As a consequence of new participation in the constitutional world RussianFederation has made a good regulation about social rights -except for the rights ofunion and strike- The social rights taking place in constitutions in a limited way isnot enough. Time and economic possibility is also need for them to be reflected andsettled in the society life.