Türkiye'de ve avrupa'da tarım sigortaları uygulamaları
Agriculture insurance practises in turkey and european union
- Tez No: 305265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tarım, Dünya nüfusu açısından önemli bir ekonomik faaliyet olmasının yanısıra ekonomik, sosyal, toplumsal, siyasi, teknolojik ve doğa kaynaklı risklerin etkisi altında bulunan kendine özgü bir sektördür. Tarım, sosyal açıdan bakıldığında istihdam edilen işgücü ve geçimini sağlayan nüfus hacmi açısınjdan önemlidir. Tarımın insanlığın beslenmesindeki fonksiyonu ve gıdaya ulaşabilirlik yani gıda güvencesi dikkate alındığında tarımsal üretimi tehdit eden risklerin yönetimi önem kazanmaktadır. Bu nedenle gelişmiş ülkeler, uyguladıkları“Risk Yönetim Programları”ve uygulamalar içerisinde önemli bir yer alan“Tarım Sigortaları Uygulamaları”ile risk paylaşımını ve transferlerini gerçekleştirmektedirler. AB ülkelerinde uzun yıllardır bitkisel ürünlerde dolu sigortası ve hayvan hayat sigortası uygulanmaktadır. Bu konudaki en başarılı sistem İspanya'da uygulanan Tarım Sigorta Sistemi'dir.Bu araştırmanın amacı; ülkemizdeki mevcut tar ım sigortaları uygulamaları, Tarım sigortaları kanunu ile oluşturulmuş Tarım Sigortaları Havuzu sistemini incelemek ve AB ülkelerinde uygulanan (ülkemizle benzerlik göstermesi nedeni ile özellikle İspanya sisteminin) tarım sigortalarının ülkemiz tarım sigortaları branşına neler sağlayabileceğini tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Agriculture is an important economic activity in the world and is under the risks of economic, social, political, technological and natural risks. Agriculture is also important when you take into consideration the number of people working in this sector and wolume of population making a living out of this.The management of risks threatening agricultural production is very critical as it has an important role in nourishment of human population and accessibility to food is very important as well. This is why developed countriesestablish“Risk Management Programmes”and share and transfer their risks with“Agriculture Insurance Applications”.In EU countries, hail insurance and livestock insurance have been in effect for long years. The most successful system is applied in Spain Agroseguro.The purpose of this study is; The study of current agriculture insurance practices, the analysis of Agriculture Insurance Pool System and establishment of how the practices followed in EU Countries (Especially Spain since it has very many similiarities to Turkey) can contribute to our country.