Kazakistan'ın sosyo?kültürel ve sosyo?ekonomik yapısı
Sociocultural and socioeconomic structure of Kazakhstan
- Tez No: 217259
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kazakistan, 1991'de Sovyetler Birligi'nin dagılmasıyla birlikte ortaya çıkan yenibagımsız cumhuriyetlerden birisidir. Ülkenin Türkiye ile büyük tarihi ve sosyokültürelbagları bulunmaktadır. Bagımsızlıktan sonra bu bagların ekonomik alandada insa edilmeye basladıgı görülmektedir. Kazakistan Cumhuriyeti, büyük birtarihsel arkaplana sahip ve güçlü sosyo-ekonomik özellikleri bulunan TürkCumhuriyetleri'nden birisi olarak, bagımsızlıktan sonra bu konumunu pekistirmekiçin uluslararası alanda büyük atılımlar göstermektedir. Bu ülkeye yönelik yabancıyatırımların, nispeten küçük nüfusuna ragmen bu gün gelmis oldugu düzey bu savınkanıtlarından birini olusturmaktadır. Bu çerçevede ülke, bu gelisme trendiyle kısasürede geçis sorunlarını asacak ve güçlü bir devlet olarak tarih sahnesindeki yeriniyeniden kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
Kazakhstan is one of the newly independent states, which was established in theaftermath of the USSR?s collapse in 1991. It has several common characteristics withTurkey. After the independence, economical relations with Turkey have grown a lot.The Republic of Kazakhstan with historical legacy and powerful socio-economicpotentialities, has succeeded important achievements in order to improve its status ininternational politics. Although it has relatively small population, its level of foreigndirect investment is the most important evidence for this claim. In this respect, thiscountry would overcome problems of transition process and would regain historicalposition.