Yeni ekonominin emek piyasasına etkileri
The effects of new economy on labor market
- Tez No: 217267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİDE AYYILDIZ ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Günümüzdeki teknolojik gelişmeler birçok alanda yeniliklere neden olduğugibi emek piyasası üzerinde de değişimler yaratmıştır. Bu yaşanan değişim süreci?Yeni Ekonomi? olarak adlandırılmaktadır. Yeni ekonominin sahip olduğu birtakımavantajlar, bu sürece adapte olan ülkelerin verimlilik ve büyümelerinde önemli roloynamıştır. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) buna en güzel örnektir.Enformasyon ve iletişim teknolojileri özellikle bilgisayarlar ve internet, hemözel hem iş hayatında büyük kolaylıklar sağlamıştır. Bununla beraber çalışma hayatıve ilişkilerinde önemli değişiklikler görülmüştür. Yeni meslekler, yeni iş modelleriortaya çıkmış, sektör ve işgücü yapısında değişimler meydana gelmiştir. İnsanKaynakları Yönetimi (İKY) uygulamaları, şirketlerin çalışanına bakışınıdeğiştirmiştir. Ortaya çıkan süreçlerin tümünde bilgi ve teknoloji faktörü roloynamış, bu unsurlar klasik üretim faktörleri yanında yerini almıştır. Bu, eskibüyüme teorilerinin terk edilip, teknolojinin içselleştirildiği yeni büyüme teorilerininbenimsenmesini gündeme getirmiştir.Bu tez çalışmasında, yeni ekonomi kavramı ve yeni ekonominin emekpiyasasına getirdiği değişimler değerlendirilmeye çalışılacaktır. Bu amaçla üçüncübölümde Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. ve Alkoç Deri San. Tic. A.Ş. olmak üzereiki şirket incelenmiştir. Her iki şirkette de yeni ekonominin unsurları görülmüş, iş veişgücü yapılarındaki değişim ortaya konulmuştur. Yeni teknolojiler işgücündentasarruf sağlayarak, hız ve verimlilik sağlamış, şirketlerin ekonomikperformanslarında olumlu etki yaratmıştır. Buna karşın yeni ekonominin yarattığıgelişmeler, ekonomi üzerine işsizlik yükünü de getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s world, technological progress results in innovations in the labormarket as seen in every field. This changing process is known as the ?NewEconomy?. The advantages of the new economy have positive effects onproductivity and growth for the countries adapting this process. The United States ofAmerica (USA) is a good example of this.Information and communications technologies, especially computers and theinternet, bring facilities for both private and occupational life. Furthermore, changesin employment relationships are seen. New jobs and job models have emerged,resulting in sector and labor changes. Human Resources Management strategies havemodified the view of companies regarding employees. Information and technologyplay more important roles than classic product factors. This has resulted in thereplacement of the old growth theories with the new internally-focused technologygrowth theories.This thesis study describes the new economy and its changes in the labormarket. In the third part of this thesis study, two companies, Turkcell İletişim Hiz.A.Ş. and Alkoç Deri San. A.Ş., were examined. Both companies have thecharacteristics of the new economy and the changes in the structure of employmentand employees are seen. New technologies are more effective on the economicperformance of the companies. They bring productivity and speed but as they reducethe number of employees, it is definite that it constitutes a burden of unemploymentfor economy.