Sermaye piyasası aracı kurumlarının işlevleri, ekonomik büyüme üzerine etkileri
The function of broker companies of the capital market, the impact on a economic growth
- Tez No: 217269
- Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mali piyasanın bir kolu olan sermaye piyasasında faaliyette bulunan aracıkurumlar, sermaye piyasasının gelişiminde, istikrarın sağlanmasında ve malipiyasaların finansal sektör ile reel sektör arasındaki aracılık faaliyetiniaksatmadan yerine getirilebilmesinde önemli bir rol oynar.Mali sistemde,finansal kuruluşların mali yapılarının güçlü olması ve güvenilir bir ortamdaçalışması istikrarın sağlanmasının ön koşuludur.Sermaye piyasası araçlarının pazarlanması ve sermaye piyasası faaliyetlerininyerine getirilmesi, uzmanlık tecrübe ve başlı başına bir organizasyon gerektirenbir işlemdir. Bu bakımdan Sermaye piyasası araçlarının satıcıları ile nihaialıcıları olan yatırımcılar arasında yardımcı kurumlara ihtiyaç vardır.Sermaye Piyasası Kurulu, sermaye piyasası faaliyetlerinde bulunan bankalarınfaaliyetlerini de 02/01/1997 tarihinden itibaren mevcut aracı kurumlardanmevzuat çerçevesinde birini satın almak veya mevcut yetki belgelerini bir aracıkurum kurarak bu aracı kuruma devretmek suretiyle yürütmelerine kararvermiştir.Bu çalışmada, Türkiye Sermaye piyasası, Sermaye Piyasası Aracı kurumları vebu Aracı Kurumların Ekonomik büyüme üzerine etkileri incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The broker companies, that are active in the capital market which is a branch ofthe Financial market, have an important role in the development of the marketand stability, and in realizing the brokering activities of the market between thefiscal and real sectors. Strong capital structure of the finance companies andtheir operation in a secure environment are prerequisites of stability in thecapital market.Marketing of the capital market tools and realization of capital market activitiesneed specific expertise and experience as well as a separate organization.Within this context, broker companies are needed between the suppliers andfinal consumers of the capital tools.The Capital Market Committee (SPK), since 02.01.1997, decided for the banksactive in this market to either purchase one of the then existing brokercompanies as established by the existing law, or by opening a broker companywith their available power of authority and thus continue such activities.In this thesis, the Turkish Capital Market, Broker Companies and the influenceof broker companies on the economical grow have been studied.