Vergi aflarının etkinliği: Teori ve Türkiye uygulaması
Activities of tax amnesties: Theory and Turkish practice / practice in Turkey
- Tez No: 217273
- Danışmanlar: PROF.DR. S. ATEŞ OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Devletlerin toplumsal görevlerinin artması, kamu gelirlerinin ve kamu gelirleri içinde de vergilerin payının artmasına neden olmuştur. Vergiler devlet açısından önemli bir gelir kaynağı olmakla birlikte yükümlüler açısından bir yük teşkil etmektedir. Yükümlülerin bu yükten kurtulma çabası ise vergi kayıp ve kaçaklarının artmasına yol açmaktadır. Devletlerin ortaya çıkan gelir azalışını telafi etmek ve kamu gelirlerinin tahsilini artırmak için vergi aflarına başvurması, afların vergi sistemi içinde önemli bir kurum haline gelmesine neden olmuştur. Bu çalışmada, öncelikle vergilemenin psikolojik boyutu üzerinde durularak vergi yükümlülerinin vergilemeye karşı gösterdikleri tepkiler incelenmektedir. Vergi aflarının teorik esasları incelenerek, hukuk sistemi içindeki yeri ve önemi açıklanmaktadır. Son olarak da Türkiye'de çıkarılan vergi af kanunları kronolojik olarak incelenerek değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing social duties of the states raised public income and the share of taxes in public income. However, tax is an important income source for the state, it is also a heavy task for obliged, i.e. taxpayers. The effort/ struggle of obliged to abstain from paying tax,causes loss of tax and leakages. States frequently resort to tax amnesty in order to compansate the tax loss and to increase the collecting of iv public incomes; consequently of this tendence, tax amnesties have became of an important fact in tax system. This study , based on psychological features of taxing, examines first the reactions of the obliged against taxing. The importance and position of tax amnesty in legal/juridical system are explained , studying their theoretical principles. And finally, the tax amnesties which were brought into force in Turkey are studied chronologically.