Değişen paradigmalarda endüstri ilişkileri insan kaynakları yöntemimi ilişkisi
Relationships between industrial relations and human resource management in terms of changing paradigms
- Tez No: 160717
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAYIM YORGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ill ÖZET Değişen ekonomik, teknolojik, sosyal, siyasal, hukuksal ve aratan rekabet koşullan doğal olarak işyerinin yeniden yapılanmasına yol açmıştır. Bu yeni işyeri profilinde insan kaynaklan yönetimi model olarak benimsenmeye başlanmış ve endüstri ilişkileri sistemi üzerine bir takım sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Piyasaların istikrarsızlığı ve rekabet sonucunda işletmelerin sürekli güç kaybetmesi, yöneticilerin üretim süreçleri ve çalışma organizasyonları etkinliğine yeniden göz atmalarını zorunlu hale getirmiştir. Yeni baskılar işyerinde işçi maliyetlerinin azaltılması, üretim çıktı ve kalitesinin artırılması, yeni teknolojiyi tanıma ve daha başarılı bir şekilde işgücünün esnek olarak konuşlandırmasına yol açmıştır. Japon rekabetine karşı bu acil değişim ihtiyacı sadece üretim surecinde değil aynı zamanda çalışma yerinde de işgücünün daha fazla katılımını gerektirmektedir. Çalışma ilişkilerinde değişim ve insan kaynaklan yönetiminin artan önemine tekabül eden yenileştirme çabalan; sendikalaşma düzeyinde gerileme, üretim süreçlerinde değişim, kalite ve verimliliğin önem kazanması ve toplu pazarlık kurumunun etkisinin azalması gibi güncel değişim trendleriyle paralel bir gelişim arz etmektedir. Bu değişim süreci çerçevesinde bazı işverenler geleneksel endüstri ilişkileri tarafından kendilerine yapısal engeller inşa eden kurumlar olarak görmekte ve insan kaynaklan yönetimini karar alma süreçlerine ve çıktılarına karşı sendikaların potansiyel etkilerini ortadan kaldırıcı veya azaltıcı yönetim tarzı olarak amaçlamaktadırlar. Kolektif olmayan davranış akımlarının sonucunda sendika üyeliği ve yoğunluğunda azalma ve sendikasız işyeri yapılanmasında artış görülmektedir. İnsan kaynaklarının işgören ilişkilerinde kolektivizmin düşürülmesi ve yeni bireycilik akımı yaklaşımı sendikaları ve toplu pazarlığın geleneksel yapısını olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmanın temel amacı, küreselleşme sürecinde önemi artan insan kaynaklan yönetiminin, endüstri ilişkileri üzerinde meydana getirdiği değişimi ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Today, continuosly changing economic, techonological, social, political and legal conditions and increasing conditions of competition have naturally led a new structure in working environment. This new environment has been accepted as a new governance model and that brought about some results on the system of industrial relations. It is clear that the lack of stable markets and continuous erosion of organisations' competitive power has compelled employers to revise at the manner in which their productive processes function and the efficiency of their work organisation strategies. These new pressures have forced employers to seek reductions in labour costs, rise production/output and quality, new technology and flexibility. The need for an urgent change against Japanese competitive advantage requiresactive labor involvemet not only in the production process but also in their work place. These innovations has corresponded closely to the literature on new systems of labour relations and the rising interest in human resources management. Such changes have been identifed, as a parallel proceses of decline in the unionism and decentralisation process of collective agreement and quality circles to work teams or just-in-time production systems. There is thus some considerable approach available of the human resource management to employee relations, based as it on decline of collectivism. We know that there is this kind of attitudes as a result of decline in trade union membership and density. The main aim of this study is to examine the potential impact of human resource management, that has been becoming vital due to mainly globalization, on industrial relations. By doing so, this study aims further to analyse the changes in current industrial relations.