Popüler kültür ve yabancılaşma
Populer culture and become alienated
  1. Tez No: 87618
  2. Yazar: ÖZER ELTUGAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kille iielişim araçlarının etkinieşrrıesiyie bitlikte geleneksel toplumsal düzende bir takım köklü değişimlerin olduğu kaçınılmazdır. Artık günümüzde teknolojik, sosyal, kültürel, ideolojik, ekonomik vb. veriler bizlere bambaşka bir dünyanın kapılarını aralamaktadır. Artık günümüzde, kitle iletişim araçlarıyla dünyamıza hiç durmaksızın tanıklık ediyor ve kendi hayatlarımızdan çok yabancı hayatların yabancı öyküleriyle ilgileniyoruz.“Popüler Kültür ve Yabancılaşma”adlı bu çalışma, günümüz insanının genel anlamda enformasyonla, özelde de kitle iletişim araçlarının hızlı ve yoğun bir biçimde sunduğu popüler kültürel ürünlerle olan ilişkisi üzerine hazırlanmıştır. Bu ilişkinin kapsamında yer alan pek çok kavram gerek gündelik, gerekse akademik kullanım biçimleriyle birlikte irdelenmiştir. Kitle iletişimi üzerine yapılan çalışmalar, kitle iletişiminin yapısı ve işleyişi itibariyle belli bir mutlaktık içermemektedir. Çünkü hızla gelişen iletişim teknolojileri ve bu teknolojilere dayalı olarak sürekli bîr değişim arzeden medya, tartışılır olma' niteliğini korumaktadır. Çalışmamızın temel eksenini oluşturan 'yabancılaşma' da, kitle iletişimine yönelik araştırmaların bizce en fazla vurgulanması gereken noktalarından biridir. İçinde bulunduğumuz çağ pek çok toplumsal ve kültürel gelişmeye-değişmeye tanıklık ettiği için, doğal olarak bütün bu değişimler bir tekim 'çağdaş' sorunları da beraberinde getirmiştir.
Özet (Çeviri)
It is inevitable that a number of radical changes occurred in the traditional social order upon effectiveness of mass media equipment. Yet, today tecnological, social, cultural, ideological, economical, etc date have been leaving ajar doors of one other World. Nowadays we have been continuously witnessing our Wold by means of mass media equipment and we have been interested in foreign stones of forein lives rattier than our own life. This study which is named as“Popular Culture and to become Alienated”has been prepared on the basis of relations of people of today in general meaning with information, and in specific aspect however witti popular cultural products presented rapidly and intensively by mass media equipment. A lot of consepts falling within the scope of this relation have been scrutinised together with their both daily and academic utilisation forms. Studies made on the mass comminication have not included a certain absoluteness in respect of structure and operation of mass media. Because rapidly advancing communication technology and media which are subject to continuous change based on these tecnologies have been maintaining their quality that may be“discussible”. In becoming“alienated”which constituted basic pivot of our Study, we think that researches oriented towards mass communication are to be one of the most importent points that may have been emphasised. Since the millenlum in which we live has witnessed a lot of social and cultural developments-changes, eventually all of these changes have brought a number of“contemporary”problems along with them.