Türk Resminde Melek Celal Sofu'nun Yeri ve Önemi�
The Place and Importance of Melek Celal Sofu in Turkish Painting
  1. Tez No: 217286
  2. Yazar: MELTEM YAKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KAMİL GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı kapsamında yapılan bu çalışmada, çok yönlü sanatçımız Melek Celal Sofu'nun, bugüne dek hakkında kapsamlı bir araştırma yapılmamış olan yaşamı ve eserleri incelenmiştir.Melek Celal Sofu'nun eserlerinin yanı sıra modern Türk toplumunda kadının yerini sağlamlaştırmak ve halkımızı bilinçlendirmek amaçlı çalışmaları ele alınmıştır. Melek Celal'in bilinmeyen özel yaşamına da, güçlü kişiliği hakkında daha iyi fikir sahibi olunabilmesi amacıyla yer verilmiştir. Özel yaşamı, eserleri, kendi yazdığı makaleler ve hakkında yazılan makaleler, gazete haberleri, mektuplar incelenerek bu yetenekli ve örnek sanatçımızın daha iyi tanınması ve değerlendirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the life and works of our versatile artist, Melek Celal Sofu has been examined in a comprehensive way for the first time within The Art History Department of İstanbul University Social Sciences Institute Art History Department.Not only the art works of Melek Celal Sofu, but also her social works which have the purpose of making people conscious and strengthen the place of Turkish women in the society, were studied. Unknown private life of the artist was also added to the study in order to get further information about her strong personality. So that Melek Celal Sofu was to be introduced and evaluated better, her private life, art works, her own articles and the articles about her, news and letters were investigated thoroughly