Tanzimat Dönemi Türk romanlarında Beyoğlu
Beyoğlu (Pera) in Tanzimat (Administrative reforms Era ) period Turkish novels
  1. Tez No: 217292
  2. Yazar: EMİNE UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tanzimat devri Türk romanlarında Beyoğlu isimli bu çalışmamızda öncelikliolarak Beyoğlu'nun tarihi , kültürel yapısını tanımaya çalıştık. Tanzimat devri(1861- 1895) yeniliklerinin Türk toplumuna etkisi nasıl olmuş, toplumda görülensosyal ve siyasal değişikliklerin, yeni hayat şekillerinin izleri eserlerde nasılkarşımıza çıkıyordu? Beyoğlu hangi yönleri ile bizde Avrupa kültürünün bir modeliolarak görülüyordu? Toplumun Beyoğlu'na bakışı nasıldı, insanlar Beyoğlu'na niçingidip geliyordu? Tanzimat devrinin izleri Beyoğlu'nda nasıl görülüyordu? Bütünbu sorulardan hareketle hem Beyoğlu'nun kültürel kimliği üzerinde durmaya çalıştıkhem de Tanzimat devrinin Türk toplumunda meydana getirdiği değişiklikleriromanlardan hareketle tespit etmeye çalıştık. Tanzimat Devri romanlarında insanlarıngittiği eğlence mekanları nerelerdi, buralarda ortam nasıldı, insanların davranışları,lisanları, birbirleriyle ilişkileri nasıldı? Bütün bunları roman kahramanları üzerindeinceleyip Beyoğlu hayatının ve kültürünün insanlar üzerinde oluşturduğu davranışdeğişiklikleri ile ilgili verilere vardık. Farklı birçok inancı, kültürü içerisindebarındıran Beyoğlu'nda huzur , düzen, adalet nasıldı? Beyoğlu'nda Avrupalı kadınmodeli nasıl oluyordu, Beyoğlu hayatının Türk toplumuna yabancı ve aykırı yönlerineydi? Romanları işledikleri konulara göre incelerken, Beyoğlu zihniyetiniyansıtacak ve aydınlatacak tarafları ile ele alıp ulaştığımız sonuçları Türktoplumunun yenileşme ve batılılaşma süreci içerisinde geçirdiği değişim olarakdeğerlendirdik. Bir dönemin toplumsal , kültürel, sosyal hayatına dair örneklerleçalışmamızı tamamladık.
Özet (Çeviri)
In this thesis named Beyoğlu (Pera) in Tanzimat (Administrative reforms era)period Turkish novels, we firstly tried to understand Beyoğlu's history and culture.How did Tanzimat period had effected Turkish society and how these effect reflectedin this period time novels? Which sides of Beyoğlu was seen as a part of Europeanculturel model? How was society's opinion about Beyoğlu and why people visitBeyoğlu ? What are the results of Tanzimat period in Beyoğlu? We tried to findanswers to these questions and so we tried to understand cultural identity ofBeyoğlu and effects and changes of Tanzimat period over turkish society, using thatera novel as a basis. In Tanzimat period novels where were people going to forentertainment, how was atmosphere in these places, how was people's behaviour,language and relations? We searched all these influences over roman characters andfound some information about how Beyoğlu life and culture made behaviouralchanges of people. As a cosmopolit area, how was peace, regulation and justice inBeyoğlu? How was europen woman model in Beyoğlu, what was similar andcontrary sides of Beyoğlu to Turkish society? We analisied all these questions also asa westernization project of Turkish society. And we finished our thesis with socialand cultural examples.