Tanzimat hikâye ve romanlarında deniz
Sea in Tanzimat reform era stories and novels
  1. Tez No: 330939
  2. Yazar: BESTE SEMİHA BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
XIX. yüzyıl Osmanlı Devleti için her alanda bir değişim dönemidir. Tanzimat ile birlikte Osmanlı toplumuna bazı yenilikler girer ve toplumda farklılıklar görülmeye başlar. Batıdan alınan yenilikler Osmanlı sosyal yaşantısını etkiler. XIX. yüzyıl Türk edebiyatının devrin sosyal ve siyasi ortamında gelişen olaylardan etkilenmesi uzun sürmez. Klasik ve halk hikâyelerini bir kenara bırakırsak hikâye ve roman türü ülkemize Tanzimat edebiyatıyla girer. İnceleme konumuzu teşkil eden deniz ve denizcilik alanında da Tanzimat dönemi, köklü değişimlerin yaşandığı bir devirdir.Coğrafi kavram olarak deniz, edebi eserlerde genellikle özgün bir imge olarak kullanılmıştır. XIX. yüzyıl Türk Edebiyatı'nda yeni yeni tanınmaya başlayan Batılı hikâye ve romanlar, vaka kuruluşunun genişliği ölçüsünde, olayları tahlil etmede, duygu ve düşünceleri okuyucuya vermede Tanzimat yazarları için gerçekten elverişli bir edebi vasıta olmuştur.Bu çalışmada Tanzimat devri hikaye ve romanlarında deniz teması ele alınacaktır. Denizin insan hayatındaki yeri ve öneminin yanında insan psikolojisi için değeri belirtilecektir.
Özet (Çeviri)
19th century is a reform era for the Ottoman State. With the Tanzimat Reform Era some renovations get into the Ottoman Community and differences are noticed. The renovations adopted from the West affect the life of the Ottoman social life. It doesn't last long for the 19th century Turkish literature to be affected by the developments of social and political environment of the era. Apart from from the Classical and Folk tales, the story and novel genre are introduced to our country with Tanzimat Reform Era. The Tanzimat Era in the field of sea and marine which comprises our study is an era in which radical changes are experienced.The sea as a geographical concept has been generally used as an authentic image. Western stories and novels which just become popular in Turkish Literature have been sufficient instrument for Tanzimat authors to analyze the events, to transfer the emotions and thoughts to the readers with respect to the extensity of case formation.In this study, the sea theme will be issued in the Tanzimat Era story and novels. The place and importance of the sea in human's life and its value for the human psychology will be expressed.