Karacadağ (Diyarbakır) Volkanı jeomorfolojisi
Geomorphology of Karacadağ (Diyarbakır) Volcano
  1. Tez No: 217304
  2. Yazar: ERGİN CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ MATER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Karacadağ (Diyarbakır) Volkan Jeomorfolojisi olarak adlandırdığımızçalışmada Karacadağ ve yakın çevresinin jeomorfoloji haritası oluşturulmuş, CBSyazılım programlarından biri olan ArcView GIS 3.3 ile topoğrafya haritalarısayısallaştırılmış ARC GIS 8.3 yazlım programı kullanılarak saha ile ilgili eğimharitası, drenaj haritası yapılmıştır. Yapılan büro ve arazi çalışmaları neticesindeKaracadağ'ın volkanik unsurlarının çoğunlukla bazalt olduğu, oluşumun genel olaraküç evrede meydana geldiği, lavların riftleşmeye ve faylanmaya bağlı olarak çoksayıda çıkış merkezinden yüzeylendiği, yine lavların çok akıcı olmalarından dolayıçevrede geniş bir alana yayıldığı, böylece tabla volkan veya kalkan şekilli bir yapıkazandığı, ayrıca her evreye ait proklastik unsurların bulunduğu, koni ve krater gibiözelliklerini muhafaza eden oluşukların daha çok piroklastik ürünlerden meydanageldiği, çalışma sahasının jeomorfolojik aşınım kriterleri ile değerlendirildiğindegenel olarak gençlik safhasında olduğu gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study of we called as the Geomorphology of Karacadag Volcano, thegeomorphology map of Karacadag and nearby surrounding is formed. Thetopography map is digitalized by Arc View GIS 3.3, one of the GIS SoftwareProgrammes. The slope and drainage maps about the area are made by using theARC GIS 8.3 Software Programme. As the result of the land and office studies , it isestablished that the volcanic components of Karacadag are mostly basalts. It is seenthat the component is generally occurred in 3 stages, the lavas are getting rifted andaccording to the faulting it is surfaced from a lot of exit centers. Because of the lavasare so fluent , they are spread out wide areas . In this way, it is established that itshield volcano. Besides, it is observed that there are pyroklastic components whichbelong to each stage keep the peculiarity such as cone and crater. It is concluded thatthe erosion is in its early stage when it is generally realized with the criterion of thegeomorphologic erosion