Türkiye'de yabancı sermaye yatırımları ve ekonomik büyüme üzerine etkisi(1980-2006)
Foreign investments in Turkey and their effects on economic growth between (1980-2006
- Tez No: 217313
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DOĞAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Piyasaların küresel anlamda etkinligi ve bütünlesmesi yirminci yüzyılın en önemli ekonomik gelismelerinden birisidir. Teknolojideki hızlı ilerlemeler, globallesmeyi saglarken, finansal piyasa islemlerinde etkinligi artırmıs ve islem maliyetlerini azaltmıstır. Ülkeler günümüzde, yerel piyasalarının global piyasanın bir parçası oldugunun bilincinde hareket etmektedir. Bu bilinçle, uluslararası serbest ticaretten sonra yabancı sermaye yatırımları da önem kazanmıstır. Gelismekte olan ülkelerin iktisadi büyüme hedefini gerçeklestirme yolunda karsı karsıya bulundugu tasarruf yetersizligi, bu ülkeleri dıs kaynaklardan ve bu arada dogrudan yabancı yatırımlardan yararlanma yoluna itmistir. Dogrudan yabancı yatırımlar, bir ülkede yerlesik bir sirketin yabancı bir ülkede yürüttügü yatırım faaliyetlerini içermektedir. Türkiye'de 1980'lere kadar önemli bir gelisme göstermeyen dogrudan yabancı yatırımlar l980'den sonra uygulanan dısa açılma ve liberallesme politikaları sonucu 1990'a kadar her yıl istikrarlı bir sekilde artmıs ancak bu tarihteki 1 milyar dolar seviyesini 1990'lı yılların sonuna kadar sürdürmüstür. Küresel ortamda yabancı yatırımlar bir ülkeye yatırım kararı alırken, dikkate ettigi birçok degerlendirme kriteri vardır. Bunların basında ekonomik ve politik kararlar gelmektedir. Bu tezin amacı, dogrudan yabancı sermaye yatırımlarının yer seçimindeki belirleyicileri ile Türkiye'deki yabancı sermaye yatırımlarını mercek altına almak ve yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyümeye etkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
One of the most important developments of the 20th century is that markets have global efficiency and integration. As technological developments have crated globalism, it has increased financial market operations and decreased operation costs. Today, countries are aware of the fact that local markets are part of global market. Therefore, foreign investments became significant after international trade. Lack of savings in developing countries, which try to accomplish economic growth, led these countries to benefit from foreign investments. Direct foreign investments contain the investment activities of a company in another foreign country. Showing no significant development until 1980s, direct foreign investments constantly increased until 1990 as a result of liberalization policies. $ 1.000.000 level in that year was kept same until the end of 1990s. There several evaluation criteria while foreign investors are making investment decision in a foreign country. Economic and political decisions are the leading criteria for them. The aim of this thesis is to study region determiners of direct foreign investments, these investments in Turkey, and their effects on economic growth.