Platon'ın eğitim anlayışı
Platon's education opinion
  1. Tez No: 217314
  2. Yazar: NURAY DEMİRCİ GEDÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMEDDİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Platon egitimle insanı bilgilendirmekten daha çok ruhu yüceltmeyi hedefler. Egitim ruhu iyiye dogru yönlendirmedir.Yani ahlaksal bir etkinliktir, bu yüzden egitimli insan aynı zamanda erdemli insandır. Egitimle insan iyi olana yani Tanrı'ya benzemeye çalısmalıdır. Egitim, yöneticiler tarafından en önemli görev olarak görülmelidir. Devlet sadece bir kısım insanı degil bütün toplumu kapsayan bir egitimi hedeflemeli bu toplumu kendi içinde uyumlu, erdemli hale getirmelidir. Egitimde diyalektik yöntem, örnek olma, yapıp yasayarak ögrenme, çocukluktan itibaren iyi ve kötü konusunda tutumlar kazandırma gibi yöntemlerin uygulanması gerektigini söyler. iyi bir egitimle, birey ve toplum hem kendi içine hem de birbirleri arasında uyumu saglayacak yani mutlu olacaktır. Platon müzigi en büyük amaç olarak belirledigi erdeme ulasma vasıtası olarak görür. Müzik insanlara uyum kazandırmak için Tanrı'nın hediyesidir. Yani insanların yaratılıslarında müzige karsı bir sevgi vardır. Platon, insanların bu sevgisi vasıtasıyla onların düsüncelerinin ve duygularının kontrol altına alınabilecegini fark etmis, bu yüzden de müzik egitimine büyük titizlik göstermistir. Beden egitimiyle bedenin mükemmellestirmeyi hedeflemistir. Beden hareketleri ile kisi, evrenin ve aklın düzenli olan hareketlerine, yani Tanrısal olan hareketlere benzemeye çalısmalıdır. Beden egitimi kisideki taskınlıkları engeller ve atılgan ruh halini saldırganlıktan korur.
Özet (Çeviri)
Platon aims by means of education that to glory the soul more than to give information. Education, directs the spirit towards to good and to the moral activity. in this reason educated person is, the same time, virtuously person. The person, by education must work to decorate good, namly god. Education must seemed by administrators the most important mission. State to aim not only a few person but also all society, and to make this society to harmonize in the own world. Platon said that, the dialectic method in education exemplifty, to gain behavior from child in good and bad must practiced. By good education person and society harmonize and become happy both in own world an between people.