İlköğretim Birinci Kademede Türkçe Ders Kitaplarındaki Şiirlerin Çocuk Eğitimi Açısından İncelenmesi
The importance of poems which are at Turkish lesson books, at first step primary education from the point of the view the child's education
- Tez No: 217324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYİT EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Eğitim, bir süreçtir. Bireylerin kişiliğini, hayat felsefesini ve yaşama bakış açısını değiştirir. Eğitimin işlevi, topluma uyum sağlayan bireyler yetiştirmek ve kültürel değerlerimizi koruyarak yarınlarımızı güvence altına almaktır. Bu değerleri kazandırırken, eğitimin işlevlerinin yapıldığı okula ihtiyacımız vardır. Okul, çocuğun gelecekte sağlıklı, başarılı ve mutlu olması için uygun ortamı hazırlar. Normal bir büyüme ve gelişme gösteren çocuğun doğal ihtiyaçlarının yanında bir takım ruhsal ihtiyaçları da vardır. Bu ihtiyaçları karşılamada çocuk yazınlarının önemi büyüktür. Çocuk Edebiyatı, ? En iyi arkadaş kitaptır ? ilkesinden yola çıkarak, kitabın bilgi edinme aracı olduğunu çocuklara sezdirir. Çocuk şiiri de çocuk edebiyatının en incelikli türüdür. Çocuklar için yazılan şiirler, onların hayal dünyalarına hitap etmelidir. Şiirin biçiminden önce temanın çocuğa uygun olması gerekmektedir. Çocuklara yönelik yazılan şiirlerde anlatım yalın olmalıdır. Çocuklar; zekaları ve hayal güçleri ile yetişkinlerden ayrılırlar. Bu nedenle; şiirlerle çocuğu derse karşı teşvik edip, hayal güçlerini harekete geçirebiliriz. Hayal dünyaları yetişkinlere göre daha renkli olduğu için, karmaşık konuları öğretirken şiirlerden yararlanırız. Şiirleri çocuk dünyasının izlerini taşıyacak şekilde seçersek, öğrenilenlerin hatırda tutulması kolaylaşır. Şiirleri seçerken dikkat etmemiz gereken nokta; çocuğun yaşına ve bilgi düzeyine uygun olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Education is a process, ıt changes pedple?s personality, phiplosophy of their life and their point of the view to life. The function of education is, to train people who adapt to society by keeping our cultural values. While getting these values, we need a school in which is done function of education. School prepares a suitable environment for child to be happy and healthy en the future. A child who shows a normal development and grown has some psyhological needs in addition to natural needs. For meeting these needs, importance of child?s literature is great. Literature of child senses that the book is a means to children by starting out from a princible that the best friend is book. Poem of child is the most detailed product of literature of child. The poems which is written for children should adress to their imagine world . The main idea should be suitable for children before shape of poem. The exspression should be plain at poems which are writtien for children. Children are different from adults with their intelligence and their imagination. For this reason, we can encourage them to wards lesson and we can active their imagination. Since their imagine world is colourful as to edults, we can benefit poems while teaching in order to carry from at child?s world, it can be easy to remember learnings, the point that we should pay attention while choosing poems is suitable for age and knowledge of child.