Seydişehir'deki Türk devri yapıları
Turkish period buildings in Seydişehir
  1. Tez No: 217337
  2. Yazar: ŞERİFE DANIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Arastırma Konya Şeydisehir, kasaba ve köylerinin tarihi gelisimlerini ve bu gelisim esnasında olusturulmus eserleri konu almaktadır. ilkçaglarda kurulan bölgede Türk yerlesimleri Esrefogulları Beyligi ile baslar. Ardından Karamanogulları ve Osmanlı dönemiyle devam eder.“Seydisehir'deki Türk Devri Yapıları”adlı tezimiz dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde,“Giris”baslıgında“Konunun Tanımı, Önemi ve Sınırları”,“Yöntem”,“Konuyla ilgili Kaynaklar”,“Şeydisehir'in Cografi Durumu ve Tarihçesi”üzerinde durulmustur. ikinci bölümde“Katalog”baslıgında Seydisehir merkez, kasaba ve köylerindeki yapılar ele alınmıstır. Camiler, türbeler, hamamlar, çesmeler alt baslıklarıyla otuz yapı incelenmistir. Üçüncü bölüm“Degerlendirme”baslıgında Şeydisehir'deki Türk Devri Yapıları'nın genel özellikleri belirlenmeye çalısılmıstır. Degerlendirme,“Plan ve Mekân Anlayısı”,“Malzeme ve Teknik”,“Mimari Elemanlar”,“Yapı Elemanları”,“Süsleme”ve“Kitabeler”baslıkları altında yapılmıstır. Dördüncü bölüm“Sonuç”baslıgında yapıların tarihi bakımdan önemleri belirtilmistir. Eserlerin genelde 19. ve 20. yüzyıl basları Osmanlı tasra üslubu oldugu belirlenmistir. Bu çalısma ile Seydisehir'in tarihi, sosyal, kültürel yapısını ortaya koyan eserleri kaynaklar ve fotograflar ısıgında degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
This research takes it?s subject from the historical improvement of towns and villages of Konya Seydisehir and from the monuments which were built during this improvement. In the region, which was founded in Antiquity, Turkish settlement was started by Esrefogulları Principality. Then, it was continued by Karamanogulları Principality and the Ottomans term. Our thesis called ?The Turkish Term Buildings? is composed four sections. In the first section, under the title of ?Introduction?, the Definition of the Subject?, ?it?s importance?, ?it?s limits?, ?the method?, the sources related with the subject?, ?the georaphic condition and history of Seydisehir? are dwelt on. In the second section, under the title of ?Catalogue?, the buildings of center of Seydisehir, it?s villages and it?s towns are dealt with. Under the subtitle of mosques, shrines, Turkish boths, fountains, thirty buildings were examined. In the third section, under the title of Evaluation, it was tired to determine the general properties of the Turkish Term Buildings in Seydisehir. Evaluation was made under the titles of ?Plan and Place Mentality?, ?Materials and Technique?, ?Architectural Elements?, ?Building Elements?, ?Decoration? and ?Epitaphs?. In the fourth section, under the title of Conclusion, the historical importance of the buildings were stated. It was determined that the monuments were generally in the Ottoman provinces style of the beginning of the 19th and 20th. By this study, the monuments which show the history, social and cultural structure of Seydisehir, were evaluated through sources and photos.