Talim ve terbiye dairesi (1946-1973)
Board of education and discipline (Between 1946-1973)
  1. Tez No: 217338
  2. Yazar: ALİ ŞEKER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURİ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Millî Egitim Bakanlıgı'nın danısma ve karar organı olarak, egitim hizmetlerini Anayasa ve kanunlara uygun biçimde düzenlemekle görevli Talim ve Terbiye Dairesi 1926 yılında kurulmustur. Kurulusundan itibaren görevlerini çagın gereklerine göre yürütülebilmesi için teskilât yapısında önemli degisiklikler yapılmıstır. Bu degisikliklerle Talim ve Terbiye Kurulu Baskanlıgı'nın egitimi düzenleme çalısmalarının daha süratli ve rasyonel yapılması amaçlanmıstır. Talim ve Terbiye Kurulu, Talim ve Terbiye Kurulu Baskanlıgı içerisinde bulunan bir organdır. Talim ve Terbiye Kurulu Baskanlıgı'nın aldıgı bütün kararlar bu Kurul'ca belirlenir. Bu çalısmada, Talim ve Terbiye Kurulu Baskanlıgı'nın 1946?1973 yılları arasındaki sınıf geçme ve sınav usulleri, program gelistirme çalısmaları, haftalık ders çizelgelerinin hazırlanması, ders kitapları, mevzuat, muhteva gelistirme alanlarında yaptıgı çalısmalar incelenmistir. Bir diger düzenleme teskilâtı olan Millî Egitim Sûraları da 1946?1973 yılları arasında altı defa toplanmıs ve önemli kararlar almıstır. Millî Egitim Sûralarına, dönemin egitim alanında öne çıkmıs aydınları katılmıslardır. III., IV., V., VI., VII. ve VIII. Millî Egitim Sûraları aldıgı kararlar ön plâna çıkartılarak incelenmis ve Türk millî egitimindeki yerleri anlatılmıstır.
Özet (Çeviri)
As a counselling and decision organ of the Ministry of National Education, Section of Education and Discipline was established in 1926, in order to arrange the services of education in harmony with the Constitution and the laws. From establishment, the structure of the organization has changed radically to impose to the duties in a modern way. The aim of these changes was to regulating the education services of Board of Education and Discipline in a fast and a rational way. The Council of Education and Discipline is an initial organ of Board of Education and Discipline. The decisions that are taken by board of Education and Discipline is determined by this council. In this study, (Board of Education and Discipline?s) promotion of class and examination styles, developing strategies of programmes, preparation of weekly lesson lists, lesson books, matters, the studies related with the sectors of improving content was investigated (between 1946-1973). Another arrangement organization called National Education Council was met six times between the period of 1946 and 1973 and was taken important decision. At that time intellectuals that were shone in ?education? took a part in that Education Council of Nation. The third, fourth, fifth, sixth and seventh National Education Counsils? decisions were investigated by giving great importance and were explaned the position in Turkish National Education.