Suçlu çocukları yeniden eğiten kurumların yönetimi
Administration of the institutions that reeducate delinquent children
  1. Tez No: 22299
  2. Yazar: HANDAN ATTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KONANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
213 lerine başvurulmuştur. Çocuk ıslah kurumları çalışanları tarafından ilgiyle karşılanan araştırma, tarama modelindedir. Bilgi toplama aracı olan anketin geliştirilmesinde, geçerlik için gerekli özen gösterilmiştir. Ankara, îzmir, Elazığ ve Sinop'taki çocuk ıslah kurumlarında çalışan tüm yöneticilere ve tüm görevlilere anket uygulanmış? araştırma evreninin % 90.13'ti¬ ne ulaşılmıştır. Bu nedenle, örneklem alınmasına gerek du¬ yulmamıştır.“Suçlu Çocukları Yeniden Eğiten Kurumların Yönetimi”adlı anket aracılığıyla, kurumda çalışan görevlilerin özel¬ liklerine, beklenen ve gözlenen örgütsel amaçlara, örgüt yapısına ve örgüt davranışına ilişkin veri toplanmıştır. Verilerin çözümü ve yorumlanması sonucunda, özet olarak aşa¬ ğıdaki bulgulara ulaşılmıştır: 1. Türkiye'deki suç işlemiş çocukları yeniden eğit¬ meleri beklenen kurumlar, çocuk ıslahevleri ile çocuk ce- zaevleridir. Çocuk ıslah kurumlarında çalışan yöneticilere ve görevlilere göre örgütsel boyutlar, aşağıdaki gibi olma¬ lıdır: a. örgütsel amaç, hükümlü çocuğun yeniden eğitimi olmalı; mesleki ve akademik eğitime yer verilmelidir. Uzman işgören dışındaki görevlilerin çoğu, çocuğun yeniden eğiti¬ minde, din eğitimine ve Türk kültürünün öğretilmesine ağır¬ lık verilmesini beklemektedirler. Bunun nedeni, ilgili gö¬ revlilerin dünya görüşlerine ve yaptıkları işe bağlı görün¬ mektedir. Yönetim ve kontrol görevi üstlenen işgörenler, inanç ve kültür birliği yoluyla, daha kolay bir kurum disip¬ lini sağlamayı ummaktadırlar. Bununla birlikte, bireyle ve grupla psikolojik danışma ve sosyal çalışma etkinliklerine yer verilmesi, ailenin çocuğun eğitimine katılmasının sağ¬ lanması ve topluma dönen eski hükümlülerin uyumlarına yar¬ dımcı olunması beklenmektedir, örgütsel amaç, cezalandırma ya da ödetme olmamalıdır. b. Çocuk eğitimevleri, çağdaş eğitim kurumlarıyla benzer örgüt yapısında olmalıdır. Katı merkezcilik yerine212 çıkarılmasını; (2) yeniden eğitim kurumlarının bu gereksin¬ melere uygun olarak çeşitlendirilmesini ve örgütlenmesini, örgütsel amaçların iyi tanımlanmasını, örgütsel davranışın bu amaçları gerçekleştirecek biçimde düzenlenmesini ve eğitime uygun bir örgüt iklimi yaratılmasını gerektirmektedir. Suç işlemiş çocukların öncelikle açık çevrede yeni¬ den eğitilmeleri için, kamu davasının açılması ertelenebilmektedir. Kendilerine ve topluma zarar verme olasılıkları yoksa çocuklar kapalı kurumlara alınmamalıdır. Çocuk mahkemesinin kapalı kuruma yerleştirme kararı vermesi durumunda ise, ilgili kurumun“yeniden eğitip topluma kazandırma”amacını gerçekleştirecek örgüt yapısına ve örgüt davranışına sahip olması gerekmektedir. Çünkü çocuğa yaptırım uygulamanın temel amacı onu cezalandırmak değil, yeniden eğiterek topluma kazandırmak ve bu yolla da toplumu korumaktır. Kapalı kurum, eğitimden çok genellikle cezalandırma ve kontrol altına alma amaçlarını gerçekleştirecek biçimde örgütlendiğinden, çocuğun yeniden eğitilmesinde yeterince et¬ kili olamamaktadır. Bugün Ankara'da, izmir'de, Elazığ'da ve Sinop'ta çocuk ıslah kurumları bulunmaktadır, izmir'deki ve Elazığ'daki kurumlar, hem çocuk ıslahevi ve hem de çocuk cezaevi olarak kullanılmaktadır. Ankara'daki kurum yalnızca ıslahevi, Sinop'taki ise yalnızca cezaevi olarak çalışmaktadır. Adalet Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, çocuk ıslahev¬ lerine uyum yapamayan çocuklar, Sinop Çocuk Cezaevine gön¬ derilmektedir. Türkiye'deki çocuk ıslah kurumlarının amaç, yapı, davranış boyutlarının bilinmesi çocuk mahkemelerinin temel felsefesinin yaşama geçirilmesi bakımından gerekli görünmektedir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki çocuk ıslah kurumlarının amaç, yapı, davranış boyutlarını; nasıl olmalarının beklendiği ve bugün ne durumda oldukları bakımından incelemektir. Bu iki temel amacı gerçekleştirmek için, çocuk ıslah kurumlarında çalışan yöneticilerin ve tüm görevlilerin görüşlerine, gözlemlerine ve deneyimle-213 lerine başvurulmuştur. Çocuk ıslah kurumları çalışanları tarafından ilgiyle karşılanan araştırma, tarama modelindedir. Bilgi toplama aracı olan anketin geliştirilmesinde, geçerlik için gerekli özen gösterilmiştir. Ankara, îzmir, Elazığ ve Sinop'taki çocuk ıslah kurumlarında çalışan tüm yöneticilere ve tüm görevlilere anket uygulanmış? araştırma evreninin % 90.13'ti¬ ne ulaşılmıştır. Bu nedenle, örneklem alınmasına gerek du¬ yulmamıştır.“Suçlu Çocukları Yeniden Eğiten Kurumların Yönetimi”adlı anket aracılığıyla, kurumda çalışan görevlilerin özel¬ liklerine, beklenen ve gözlenen örgütsel amaçlara, örgüt yapısına ve örgüt davranışına ilişkin veri toplanmıştır. Verilerin çözümü ve yorumlanması sonucunda, özet olarak aşa¬ ğıdaki bulgulara ulaşılmıştır: 1. Türkiye'deki suç işlemiş çocukları yeniden eğit¬ meleri beklenen kurumlar, çocuk ıslahevleri ile çocuk ce- zaevleridir. Çocuk ıslah kurumlarında çalışan yöneticilere ve görevlilere göre örgütsel boyutlar, aşağıdaki gibi olma¬ lıdır: a. örgütsel amaç, hükümlü çocuğun yeniden eğitimi olmalı; mesleki ve akademik eğitime yer verilmelidir. Uzman işgören dışındaki görevlilerin çoğu, çocuğun yeniden eğiti¬ minde, din eğitimine ve Türk kültürünün öğretilmesine ağır¬ lık verilmesini beklemektedirler. Bunun nedeni, ilgili gö¬ revlilerin dünya görüşlerine ve yaptıkları işe bağlı görün¬ mektedir. Yönetim ve kontrol görevi üstlenen işgörenler, inanç ve kültür birliği yoluyla, daha kolay bir kurum disip¬ lini sağlamayı ummaktadırlar. Bununla birlikte, bireyle ve grupla psikolojik danışma ve sosyal çalışma etkinliklerine yer verilmesi, ailenin çocuğun eğitimine katılmasının sağ¬ lanması ve topluma dönen eski hükümlülerin uyumlarına yar¬ dımcı olunması beklenmektedir, örgütsel amaç, cezalandırma ya da ödetme olmamalıdır. b. Çocuk eğitimevleri, çağdaş eğitim kurumlarıyla benzer örgüt yapısında olmalıdır. Katı merkezcilik yerine212 çıkarılmasını; (2) yeniden eğitim kurumlarının bu gereksin¬ melere uygun olarak çeşitlendirilmesini ve örgütlenmesini, örgütsel amaçların iyi tanımlanmasını, örgütsel davranışın bu amaçları gerçekleştirecek biçimde düzenlenmesini ve eğitime uygun bir örgüt iklimi yaratılmasını gerektirmektedir. Suç işlemiş çocukların öncelikle açık çevrede yeni¬ den eğitilmeleri için, kamu davasının açılması ertelenebilmektedir. Kendilerine ve topluma zarar verme olasılıkları yoksa çocuklar kapalı kurumlara alınmamalıdır. Çocuk mahkemesinin kapalı kuruma yerleştirme kararı vermesi durumunda ise, ilgili kurumun“yeniden eğitip topluma kazandırma”amacını gerçekleştirecek örgüt yapısına ve örgüt davranışına sahip olması gerekmektedir. Çünkü çocuğa yaptırım uygulamanın temel amacı onu cezalandırmak değil, yeniden eğiterek topluma kazandırmak ve bu yolla da toplumu korumaktır. Kapalı kurum, eğitimden çok genellikle cezalandırma ve kontrol altına alma amaçlarını gerçekleştirecek biçimde örgütlendiğinden, çocuğun yeniden eğitilmesinde yeterince et¬ kili olamamaktadır. Bugün Ankara'da, izmir'de, Elazığ'da ve Sinop'ta çocuk ıslah kurumları bulunmaktadır, izmir'deki ve Elazığ'daki kurumlar, hem çocuk ıslahevi ve hem de çocuk cezaevi olarak kullanılmaktadır. Ankara'daki kurum yalnızca ıslahevi, Sinop'taki ise yalnızca cezaevi olarak çalışmaktadır. Adalet Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, çocuk ıslahev¬ lerine uyum yapamayan çocuklar, Sinop Çocuk Cezaevine gön¬ derilmektedir. Türkiye'deki çocuk ıslah kurumlarının amaç, yapı, davranış boyutlarının bilinmesi çocuk mahkemelerinin temel felsefesinin yaşama geçirilmesi bakımından gerekli görünmektedir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki çocuk ıslah kurumlarının amaç, yapı, davranış boyutlarını; nasıl olmalarının beklendiği ve bugün ne durumda oldukları bakımından incelemektir. Bu iki temel amacı gerçekleştirmek için, çocuk ıslah kurumlarında çalışan yöneticilerin ve tüm görevlilerin görüşlerine, gözlemlerine ve deneyimle-213 lerine başvurulmuştur. Çocuk ıslah kurumları çalışanları tarafından ilgiyle karşılanan araştırma, tarama modelindedir. Bilgi toplama aracı olan anketin geliştirilmesinde, geçerlik için gerekli özen gösterilmiştir. Ankara, îzmir, Elazığ ve Sinop'taki çocuk ıslah kurumlarında çalışan tüm yöneticilere ve tüm görevlilere anket uygulanmış? araştırma evreninin % 90.13'ti¬ ne ulaşılmıştır. Bu nedenle, örneklem alınmasına gerek du¬ yulmamıştır.“Suçlu Çocukları Yeniden Eğiten Kurumların Yönetimi”adlı anket aracılığıyla, kurumda çalışan görevlilerin özel¬ liklerine, beklenen ve gözlenen örgütsel amaçlara, örgüt yapısına ve örgüt davranışına ilişkin veri toplanmıştır. Verilerin çözümü ve yorumlanması sonucunda, özet olarak aşa¬ ğıdaki bulgulara ulaşılmıştır: 1. Türkiye'deki suç işlemiş çocukları yeniden eğit¬ meleri beklenen kurumlar, çocuk ıslahevleri ile çocuk ce- zaevleridir. Çocuk ıslah kurumlarında çalışan yöneticilere ve görevlilere göre örgütsel boyutlar, aşağıdaki gibi olma¬ lıdır: a. örgütsel amaç, hükümlü çocuğun yeniden eğitimi olmalı; mesleki ve akademik eğitime yer verilmelidir. Uzman işgören dışındaki görevlilerin çoğu, çocuğun yeniden eğiti¬ minde, din eğitimine ve Türk kültürünün öğretilmesine ağır¬ lık verilmesini beklemektedirler. Bunun nedeni, ilgili gö¬ revlilerin dünya görüşlerine ve yaptıkları işe bağlı görün¬ mektedir. Yönetim ve kontrol görevi üstlenen işgörenler, inanç ve kültür birliği yoluyla, daha kolay bir kurum disip¬ lini sağlamayı ummaktadırlar. Bununla birlikte, bireyle ve grupla psikolojik danışma ve sosyal çalışma etkinliklerine yer verilmesi, ailenin çocuğun eğitimine katılmasının sağ¬ lanması ve topluma dönen eski hükümlülerin uyumlarına yar¬ dımcı olunması beklenmektedir, örgütsel amaç, cezalandırma ya da ödetme olmamalıdır. b. Çocuk eğitimevleri, çağdaş eğitim kurumlarıyla benzer örgüt yapısında olmalıdır. Katı merkezcilik yerine
Özet (Çeviri)
262 Attar, Handan.“Administration of the Institutions that Reeducate Delinquent Children/”(Advisor: Prof. Dr. Esin Konanç) XVI-261. ABSTRACT The purpose of this study is to examine the correctional institutions in Turkey, in terms of the dimensions of aim, structure and behavior, expectation of how they should be and present situations in which they exist. In realizing that purpose, we got the views and opinions of all person nels and all administrators (total 402 persons) working in the correctional; institutions. In the study of survey model, a questionaire was used as an instrument for gathering data, and the needed elabo ration was spent for validity. By sending these quest iona- ires to the people who work in these institutions in Ankara, Izmir, Elazığ and Sinop, we reached to 90.13 per cent of population. For this reason, in the study, a sample was not needed to be used. The study should be considered as signi ficant one due to two major reasons: Firstly, this study is the first and the orijinal research in examining the organizational dimensions of these institutions. Secondly, the authorities stated that they have needed this kind of study. In this study, after the personal characteristics of each case were obtained, we regarded what aims, structure and behaviors were realized and were expected to be rea lized. The differences between rates were examined. In the aim dimension, the McNemar Test was used for determining the significant differences, as far as associations and function groups are concerned the situation's in which a difference is expected to exist. Independent two samples Chi Square Ca ) Test was used in the way that will be extended to carry out the research on samples more than two.