Anonim şirketlerin bölünmesi
The division of public limited liability companies
- Tez No: 217367
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde insan yaşamına temelden etki eden pek çok mal ve hizmet, anonim şirketler tarafından üretilip pazarlanmaktadır. Anonim şirketlerde amaç, yüksek derecede kar etmektir. Bu karın elde edilmesinde kullanılan yöntemlerden biri de şirketin bölünmesi ve bu şekilde yeniden yapılandırılmasıdır. Çalışmamızda kavramın tanımı, Türk ve yabancı hukuk sistemlerindeki yeri, bölünme nedenleri, bölünme türleri, Türk ve yabancı hukuk sistemlerinde bölünmenin düzenleniş şekli ve bölünmenin benzer hukuk kurumları ile karşılaştırılması incelenerek konuya giriş yapılmıştır. Daha sonra bölünmenin esas ve usulleri; mukayeseli hukuk ve yeni Türk Ticaret Kanunu tasarısı açısından irdelenerek, halen yürürlükte olan mevzuat bağlamında değerlendirme yapılmış, hak sahiplerinin korunması kavramı, bölünmenin hukuki sonuçları, malvarlığının devralan şirketlere intikali, bölünmeye katılan ortakların hukuki ve cezai sorumlulukları ile bölünmenin iptali konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, many goods and services that radically influence human life can be produced and sold by public limited liability companies. Purpose in corporations is to make high profits. One of the method to gain of this profit is division of companies and restructuring in this way. In our study, it was entered the subject by examining definition of concept, its place in the Turkish and foreign law systems, reasons for division, types of division, arrangement form of division in the Turkish and foreign law systems and comparison of division with similar law societies. Then, the basis and procedures of division was discussed in respect of comparative law and new Turkish Commercial Act draft and evaluated within the context of effective regulation, and it was examined the concept of protection of holder of the rights, legal results of division, transfer of property to transferee companies, legal and criminal liabilities of partners participated in division and cancellation of division.