Muaviye bin Ebi Süfyan'a yöneltilen eleştiriler
Critiques directed to Muaviye bin Ebi Sufyan
  1. Tez No: 217368
  2. Yazar: OSMAN NURİ DURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL HAKKI ATÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İslâm Tarihinin en önemli dönemlerinden biri Emevîler dönemidir. Emevîler döneminde de hiç kuşkusuz Muâviye b. Ebî Süfyan'ın ayrı bir yeri vardır. Siyasî kavga ve görüş ayrılıklarına rağmen İslâm topraklarını tek bir çatı altında toplamayı başaran bu dâhî devlet adamı, tartışmaların odağında olmuştur. Hz. Muâviye, yirmi yıllık hilâfeti süresince birçok faaliyete imza atmış, devletin iç ve dış siyasetinde önemli icraatlarda bulunmuştur. Bu faaliyetleri ve icraatı sonucu, hakkında olumlu veya olumsuz kanaatler oluşmuştur. Bu bağlamda araştırmada Muâviye b. Ebî Süfyan'ın Hz. Peygamber devrinden başlayıp, halifeliğinin öncesinde ve sonrasındaki hayatı, yaptığı icraatı genel hatlarıyla ele alınmıştır. Hakkındaki olumlu ve olumsuz rivâyetler aktarılmış ve bu rivâyetler doğrultusunda da genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important periods in the history of Islam is undoubtedly that of the Emevi?s. And in the Emevi?s period, the khaliph Muaviye b. Eba Sufyan stands out among the other khaliphs. Despite political struggles and divergent views, this genius statesman, who managed to unite all the Islamic land underone roof, has been in the center of controversies. Muaviye b. Eba Sufyan took many important steps and carried out many activities both in domestic and deeds, many views, both negative and positive, have been voiced regarding him. İn this context, the life of Muaviye b. Eba Sufyan, beginnig with the period during the era of Hz. Mohammed, including before and after his own khaliphate, his deeds and activities are taken into consideration in general. Favourable and unfavourable views about him have been reported. A general review is presented in the light of these reports.