Anonim şirketlerin bölünmesinde alacaklıların korunması
Protection of creditors in joint-stock company divisions
- Tez No: 837941
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL OKUTAN NİLSSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bölünme işlemi, anonim şirketlerin ihtiyaç duyduğu yeniden yapılandırma modellerinden birisidir. Anonim şirketlerin bu ihtiyacı, birden fazla nedene dayanabilir. Anonim şirketlerin bölünmeye ihtiyaç duyması, mali, iktisadi ve idari nedenlerden doğmuş olabilir. Bölünme işlemi neticesinde bir malvarlığının şirketten ayrışması söz konusu olacağından alacaklıların diğer yeniden yapılanma modellerine göre özel olarak korunmasına ihtiyaç duyulmuştur. Çalışmamın ilk bölümünde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümleri kapsamında, bölünme kavramı ve bölünme sürecine hakim olan ilkeler açıklanacak; ikinci bölümünde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu sistematiğiyle bölünme süreci açıklanacak, son bölümünde ise karşılaştırmalı olarak 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda öngörülen koruma yöntemleri açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The demerger process is one of the restructuring models that joint-stock companies may require. The need for demerger by joint-stock companies can be based on multiple reasons. The necessity for demerger by joint-stock companies may arise from financial, economic, and administrative reasons. As a result of the demerger process, the separation of assets from the company occurs, necessitating the special protection of creditors compared to other restructuring models. In the first section of my study, the concept of demerger and the principles governing the demerger process under the provisions of Turkish Commercial Code, Act No. 6102 will be explained. In the second section, the demerger process will be elucidated within the framework of the systematics of Turkish Commercial Code, Act No. 6102 The final section will provide an explanation of the protection methods envisaged in Turkish Commercial Code Act No. 6102, presented comparatively.