Muğla'da ki birinci sınıf tatil köylerinde çalışan mutfak personelinin aldıkları hizmet içi eğitimi ve mutfak hijyen durumunun değerlendirilmesi
Evoluation of the situation of kitchen hygiene and in service training of the kitchen stuff who work in first class holiday villages in Mugla
- Tez No: 217371
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NERMİN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Turizm, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu arastırma Mugla'da bulunan toplam on sekiz, birinci sınıf tatil köyü arasından rasgele seçilen ve çalısma imkânı yakalanan bes tatil köyünde yapılmıstır. Arastırmada tatil köyü mutfaklarında çalısan personele yönelik hizmet içi egitimin yeterlilik durumu saptanmıstır. Uygulanan anket sonuçlarına göre mutfak personelinin %89'u çalıstıkları isletmelerde hijyen egitimi alırken, % 10,8'inin hijyen egitimi almadıkları tespit edilmistir. isletmelerde hijyen egitiminin genellikle ?ayda bir? (%60) verildigi ve personelce bu sıklıktaki egitimin %40 ?çok yeterli? ve %46 ?yeterli? görüldügü tespit edilmistir. Arastırmanın ikinci bölümünde ise; tatil köyleri mutfaklarının fiziksel hijyenik durumu, Beyhan ve Cigerim tarafından gelistirilmis ?Hijyen Degerlendirme Formu? ile saptanmıstır. Elde edilen sonuçlara göre; depolama alanları ortalama %85, üretim alanları ortalama %88, pisirme alanları ortalama %90, tuvaletler ve diger alanlar %68 ve personel hijyeni ortalama %83 puan almıstır. Hijyen Degerlendirme Formu çerçevesinde degerlendirilen tatil köyü mutfakları her bir bölüm için, çok iyi, iyi, kabul edilebilir ve saglıksız olarak sınıflandırılmıs ve tatil köyü mutfaklarının fiziksel hijyen kosulları açısından (%85) ?iyi? oldugu saptanmıstır. Arastırma sonucunda belirlenen tatil köyü mutfaklarındaki sanitasyon durumu, mutfak personeline uygulanan hijyen egitimleri ile iliskilendirildiginde; hijyen egitimi alan mutfak personeli oranının yüksek (%89.4) olması ile mutfakların sanitasyon durumunun ?iyi? olarak tespit edilisi arasındaki paralellik dikkat çekmektedir. Egitimlerin sürekliliginin saglanması, personelin sıkça kullandıgı alanlarda egitimi destekleyici duvar yazılarının bulunması ve özellikle personel hijyeni konusundaki eksikliklerin hızla giderilmesi önerilmistir.
Özet (Çeviri)
This research has been done in the first class holiday villages in Mugla, which were chosen randomly and in which the opportunity of employing was given.In this research ,it was required to state that how sufficient the staff oriented in service training was and according to the conducted survey ;it was found out that %89 of kitchen stuff has taken hygiene training in the hotels they are working in ,%10,8 hasn?t taken any.In those places hygene training is generally given `?once a month??(%60) and it was obtained that the frequency of training was found `?very satisfactory??(%40) and `?satisfactory??(%46) by the staff. In the second part of research ;the physical hygienic situation of holiday villages was achieved by the?Hygiene Evaulation Form?.According to the results ;storage areas got the average rate of %85, product line area the average rate of %88 ,cooking area the average rate of %90 ,toilets and the other areas the average rate of %68 and staff hygiene the average rate of %83. In addition to this ,the holiday village kitchens ,which were assessed within this form ,were classified for every part of kitchen as very good .good ,acceptable, unhealthy and the kitchens in those places were accepted as good (%85) according to the hygienic points.When the situation of hygiene in the kitchens of holiday villages - which was obtained by means of Hygiene evaulation form-is associated with hygiene training among the kitchen staff ;the parallelism between the high rate of (%89.4) the kitchen staff who got the hygiene training and the situation of hygiene in the kitchens which is considered to be `good??is remarkable.The contiunity of training and promoting wall posters in the places where the staff frequently uses were recommended.