Farklı anne baba tutumlarının okul öncesi eğitim çağındaki çocukların özgüven duygusunun gelişimine etkisi(Aksaray ili örneği)
The effect of the different parents' attitudes on the development of the preschool children's self confidence(Aksaray sample)
- Tez No: 217372
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDÜLKADİR KABADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Arastırma, Aksaray il merkezindeki 3 ilkögretim okulunda yapılmıstır. Ankette dört ayrı ana baba tutumunu belirleyen soru gruplarına yer verilmistir. Anketin alt baslıkları olarak belirlenen bu ana-baba tutumları sunlardır: 1. Baskıcı-Otoriter Ana-Baba Tutumu 2. Koruyucu Ana-Baba Tutumu 3. ilgisiz-Kayıtsız Ana-Baba Tutumu 4. Demokratik Ana-Baba Tutumu Hazırlanmıs olan anketin uygulanması için gerekli izinler alınarak Aksaray il merkezindeki belirlenen okullarda 5-6 yas grubu sekiz sınıfta bulunan 160 ögrencinin velisine uygulanmıstır. Uygulanan anketlerden 130 tanesi geriye dönmüs ve 100 tanesi degerlendirilmeye alınmıstır. Ana baba tutumlarının çocukların özgüven duygularının gelisimine olan etkisini ölçmek amacıyla korelasyon analizi yapılmıs ve Pearson Korelasyon Katsayısı hesaplanmıstır. Arastırmadan elde edilen bulgular asagıda özetlenmistir: Korelasyon analizi sonucunda ise demokratik ana baba tutumunun, okul öncesi egitim kurumlarına devam eden 5-6 yas grubu çocukların özgüven duygularının gelisimine anlamlı ve pozitif yönde etkisi oldugu tespit edilmistir. Diger tutumlarının ise çocukların özgüven duygularının gelisimine anlamlı ve negatif yönde etkisi oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
The study is carried out in 3 schools in Aksaray. The questionnaire includes some question to determine four different parental attitudes. Subtitles which are designed as parental attitudes are : 1. Authoritarian-Pressure Parental Attitude 2. Protective Parental Attitude 3. Apathetic Parental Attitude 4. Democratic Parental Attitude By getting necessary permissions, the questionnaire is applied in 8 classes to 160 parents whose pupils are 5-6 in schools determined in Aksaray. 130 of the questionnaire sheets came back and a hundred of them were taken into the evaluation. In order to measure the effect of parental attitudes on children?s self-confidence developing Correlation Analysis was done and Pearson?s Correlation Coefficiency was calculated. The findings from research were summed. In the end of the Correlation Analysis, it is established that democratic parental attitude has a significant and positive effect on self-confidence developing of children (5-6) who attend to the pre-school education institutions, while the other parents attidudes have significant and negative effects on the development of the preschool children?s self-confidence.