İcra ve İflas Kanunu'nda düzenlenen icra suçları
Enforcement crimes regulated in the enforcement and bankruptcy law.
- Tez No: 747778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ALŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Hayatın olağan akışı içerisinde sürekli olarak borç ilişkileri doğmaktadır. Bir borç ilişkisi içerisinde; borçlunun yerine getirmesi gereken birtakım edimleri bulunmaktadır. Borçlunun, kurulan borç ilişkisinin gerektirdiği şekilde borcun konusunu oluşturan edimini yerine getirmemesi olgusu karşısında alacaklı, alacağına kavuşmak için icra organlarına başvurabilecektir. İcra organlarının ve dolayısıyla kamu idaresinin işlerinin aksamaması, devletin organlarının yapacağı işlemlerin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi ve alacaklının alacağına tam ve hızlı bir biçimde kavuşabilmesi için, borçlunun uyması gereken birtakım yükümlülükleri bulunmaktadır. Nihayet borçlunun bu yükümlülüklerini yerine getirmemesi ihtimali karşısında, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'nun on altıncı babında, bu tür fiillerin cezalandırılmasını öngören birtakım icra ve iflas suçları düzenlenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, icra ceza hükümleriyle ilgili genel bilgilere değinilecektir. Bu hükümlerin genel ceza hükümlerinden ayrılan noktaları tespit edilerek, icra ceza hükümlerine uygulanan özel usul hükümleri incelenecektir. 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'nda düzenlenen icra suçlarının; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'ndan ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'ndan ayrılan yönleri, İİK'nda düzenlenen suçlara özgü muhakeme usulleri ve bu muhakeme türüne özgü temel kavramlar bu bölümde incelenecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'nun on altıncı babında düzenlenen icra suçları maddeler halinde incelenecektir. Bu bölümde söz konusu suçların yapısı ve unsurları suç teorisi çerçevesinde tek tek ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Debt relations arise constantly in the ordinary course of life. In a dept relation, the deptor has certain perfomances to fulfill. In the event that the deptor does not fulfill the subject of the dept as required by the established dept relation, the creditor will be able to apply to the enforcement institutions to obtain his/her receivebles. The debtor has certain obligations to comply with in this process in order to ensure that the work of the executive organs and therefore the public administration is not interrupted, that the transactions to be carried out by the organs of the state can proceed in a healthy manner and that the creditor can obtain his receivables fully and rapidly. Finally, in the case of the debtor not fulfilling these obligations, in the sixteenth part of the Enforcement and Bankruptcy Law nr. 2004, a number of enforcement and bankruptcy crimes have been regulated for the punishment of such acts. In the first part of the study, general information about enforcement penal provisions will be mentioned. Special procedural provisions to be applied to enforcement penal provisions will be examined by determining the points of these provisions that differ from the general penal provisions. Enforcement crimes regulated in the enforcement and bankruptcy law nr. 2004; The aspects that differ from the Turkish Criminal Code nr. 5237 and the Criminal Procedure Code nr. 5271, the procedural procedures specific to the crimes regulated from the enforcement and bankruptcy law and the basic concepts specific to this type of judgment will be examined in this section. In the second part of the study, the enforcement crimes regulated in the sixteenth part of the Enforcement and Bankruptcy Law nr. 2004 will be examined in articles. In this section, the structure and elements of the aforementioned crimes will be discussed one by one within the framework of crime theory.