Yabancı sermaye kavramı ve Türkmenistan'daki doğrudan Türk yatırımları
Foreign capital concept and foreign Turkish investments in Turkmenistan
- Tez No: 217390
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKERİYA MIZIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünyada küreselleşme ile birlikte sermaye hareketlerinin büyüklüğü ve hızı artmış olup, sermaye nispeten bol ve getirisi az olan bölgelerden, daha kıt bulunduğu ve getirisinin dolayısıyla daha fazla olduğu bölgelere doğru yönelmiştir. Bu şekilde arz tarafındaki sermaye yüksek getiriden faydalanırken, sermayenin kıt olduğu ülkeler de gelen ek sermayeden yararlanacaktır. Söz konusu sermaye yatırımları doğrudan yabancı sermaye yatırımı olabileceği gibi portföy yatırımı şeklinde de olabilmektedir. Bir ülkede ekonomik kalkınmanın temel şartı ülke kaynaklarından elde edilen tasarrufların kullanılması yada yabancı tasarrufların çekilmesidir. Yabancı sermayenin gelişmekte olan ülkelerdeki tasarruf açığını, dolayısıyla da sermaye açığını gidermede büyük etkisi vardır. Dünyada tasarruf açığını bu şekilde kapatarak gelişme kaydeden pek çok ülke bulunmaktadır. Pazar açısından bakıldığında küçük bir pazar görünümünde olan Türkmenistan'da yatırıma girişen yabancı firmalar, Türkmenistan'ı bir pazar olmaktan çok sahip olduğu hammadde kaynakları, coğrafi konumu ve uygulamakta olduğu dış politikası ile tercih etmektedirler. Türkmenistan, yabancı yatırımcıların büyük önem verdiği can ve mal güvenliği açısından bölgenin en güvenli ülkelerindendir.
Özet (Çeviri)
With globalization in the world, enormity and speed of movements of capital have increased, they have tended from regions with high level capital and low yield to regions with low level capital and, consequently, high yield. While capital supplying countries benefit from high yield, countries with scarce capital will utilize additional capital. In question, capital investments can be as foreign direct capital investment and as portfolio investment. The basis condition of economic development is using savings obtained from country sources or attracting foreign savings. Foreign capital has a serious impact in dissipating savings deficit, consequently, capital deficit in developing coutries. There are many countries that closed savings deficit by means of such way. In point of market, foreign companies that attempt to invest in Turkmenistan which is viewed as small market, prefer raw material sources, geographical location and applied foreign policy rather than market. Turkmenistan is one of the safest coutries in point of life and possessions.