Heykel çalışmalarının lisans düzeyindeki öğrencilerde algılama biçimi
Perceiving forms of statue is works on the students with licence grade
- Tez No: 217389
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA KAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sanata dair degerlerin bireye kavratılıp, toplumun sanat kültürünün yükseltilmesi sanat egitiminin gerekliligini yansıtmaktadır. Sanat egitimi bireysellik esaslıdır. Ve sanat egitimini toplum bireylerine yansıtıp onları egitecek kisiler, öncelikle sanat egitimcileridir. Üç boyutlu heykel çalısmaları bireyin görerek ve dokunarak hissetmesi ile yaratıcılıgı gelismesinde etkin ve önemli bir rol üstlenmektedir. Bunun yanı sıra bireyin estetik bakıs açısının gelismesi ile fiziki çevresini ve içinde bulundugu ortamı farklılastırmaktadır. Bu çalısmada Türkiye'de Yüksek Ögretim Kurumuna baglı üniversitelerde bünyesinde Resim-İş Ögretmenligi (Egitimi) Anabilim Dalı bulunan altı üniversitede yapılan arastırmayla, ögretmen adayı bireylerin heykel sanatı ve heykel çalısmalarını nasıl algıladıklarına iliskin görüsleri alınmıs ve çıkan sonuçlardan elde edilen verilere göre farklılıklar ve eksik durumlar tespit edilmis, öneriler sunulmustur. Veri toplama aracı olarak ögrencilere anket uygulanmıstır. Arastırmanın bilimsel temelini olusturmak için Türk heykel sanatının gelisimi ve egitim, algı - heykel iliskisi bölümlerine yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Having the individual comprehend the values of the art, the elevation of the art culture of society reflects the requirement of art education. The Art Education is based on individuality. And the people who are to educate the individuals of society by reflecting the Art Education to them are our Art Educator Tutors. The works of three dimensional sculpture, takes up an effective and important role in developing the creativity of individual by seeing and touching. Also it differentiates the physical environment and the atmosphere where individual dwells with the development of the aesthetic perspective of the individual. In this study, in universities of High Education Institution (YÖK), with the research done in six universities which includes Painting School teaching, the toughts of teacher candidates about how they perceive the art and the works of sculpture are acquired and according to the data obtained from the results, the differences and the deficiencies are detected and some solutions are presented according to these. A survey is made among the students to collect data. In order to create the scientific basis of the study, ?the Development of Turkish Sculpture? and ?the Relation of Education, Perception and Sculpture? chapters are added to the research.