Türk islam edebiyatında hac ve kurban motifleri( şair sultanlar örneği)
The motifs of the pilgrimage and the offering of sacrifice in Turkish and islamic literatür (the sample of poet sultans)
  1. Tez No: 217400
  2. Yazar: ŞERİFE UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Türk islam edebiyatı içerisinde verilen eserlerde pek çok dini motif kullanılmıstır. Bu dini motiflerin en basta gelenlerinden birisi ise ?hac ve kurban?dır. Divan edebiyatı içerisinde yer alan sairlerin arasında padisahlar da bulunmaktadır. Onlar da eserlerinde dini unsurlara dolayısıyla hac ve kurban motifine yer vermislerdir. Çalısmamız esas olarak iki ana bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde hac ve kurban ibadetinin islam inancı ve Türk kültüründeki yeri incelenmistir. Çalısmanın asıl kısmının da içinde bulundugu ikinci bölümde ise hac ve kurban motifinin Türk islam edebiyatı içerisindeki yeri ortaya konulmustur. Öncelikle sözlüklerde, atasözü ve deyimlerde ardından da sair sultanların divanlarında bu unsurun nasıl islendigi ele alınmıstır. Sonuçta ise hem kültürümüzde hem de hiç hacca gitmemis olmalarına ragmen sair sultanların eserlerinde hac ve kurban motifiyle ilgili pek çok unsura yer verildigi ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
Lots of religious patterns were used in the works of Turkish and Islamic literature. One of the top one in these religious patterns is ?the pilgrimage and the offering of sacrifices??. There are also sultans among poets who take part in Divan literature. They also give place to religious patterns in their works like the pilgrimage and the offering of sacrifices. Our work is formed in mainly two parts. We examine the place the pilgrimage and the offering of sacrifices in Islam and Turkish culture in first part. The place of the pilgrimage and the offering of sacrifices in Turkish and Islamic literature is put forward in second part of our work which is also include main part of our work. We examine how they use these patterns firstly in dictionaries , proverbs and idioms and then in the works of poet sultans . As a result, both in our culture and in the works of poet sultans in spite of not going an a pilgrimage to Mecca anytime , they give place lots of elements in their works which are related with pattern of the pilgrimage and the offering of sacrifices.