Seyfüddevle ve Anadolu seferleri
Sayf addawla and war of the Anatolia
- Tez No: 217401
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BAHAÜDDİN VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gerek islam Tarihi gerekse Anadolu'nun tarihi için önemli bir dönemi ifade eden Hamdânîler ve onun en güçlü siması olan Seyfüddevle'nin Bizans'a (Anadolu'ya) yönelik fetihleri bizim bu arastırmamızın konusu olmustur. Seyfüddevle, Yukarı Fırat Bölgesinde, Harput (Hısn Ziyad) kalesi yakınında, 923 yılından itibaren Bizans imparatoru Romanos I. Lekapenos (920?944)'un Sark kuvvetleri Domestikos'u bozguna ugratarak, meshur Bizans Savaslarını baslatan kisi olarak tarihe geçmistir. Böylece yıllarca devam eden Bizans taarruzu durdurulmus ve Müslümanların ataga geçtigi bir dönem baslamıstır. Ancak Seyfüddevle'nin ölümüyle Müslümanların bu taarruzu son bulmustur. Bundan sonraki süreç, Bizans'ın saldırılarını artırıp ataga geçtigi ve Müslümanların da savunmaya geçtigi bir dönem olması yönüyle, daha sonraki dönemlerde meydana gelen gelismelerin ilk basamagını olusturmustur. Bundan dolayı bu dönem sadece Müslümanlar açısından degil aynı zamanda Bizanslılar için de önem tasımaktadır.
Özet (Çeviri)
Hamdanis that is representing an important period either for Islamic History and for Anatolia and conquest of Hamdanis? strong person Seyfuddevle toward Byzantine (Anatolia) has been our research base. Seyfuddevle went down in history as a person who started the known Byzantine Wars by defeating the East Forces Domestikos of Byzantine Emperor Romanos Lekapenos I. (920-944) near the Harput Castle (Hısn Ziyad) in the upper Euphrates region from 923. In this way, Byzantine attack that maintained for many years was stopped and a period initiated while the Moslems began to attack but with the death of Seyfuddevle, these attacks of Moslems ended. As subsequent process has been a period that the Byzantine increased their invasions and began to attacks and that the Moslems began to defense, it constituted the first step of developments occurred during next period of times. Therefore, this period of time is critically important not only for Moslems, but also for Byzantines.