Örgütsel değişimde etkin bir yöntem:Personel güçlendirme
An efficient method at organizational change: Empowerment
  1. Tez No: 217403
  2. Yazar: FATİH GÜLCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Günümüzde işletmeler, uzak ya da yakın çevrelerinde meydana gelen değişimden en fazla etkilenen adeta canlı birer varlıktırlar. Değişimden güçlü çıkabilmenin yolu ise, potansiyel olumsuzlukları, kendileri açısından faydaya dönüştürmekle mümkündür. Rekabet ortamı, tüketiciler, çalışanlar ve teknoloji sürekli bir değişim içerisindedir. Müşteri istek ve gereksinimleri sürekli değişmekte ve gelişmekte, rakipler hırçınlaşmakta, teknoloji akıl almaz derecede değişmekte iken örgütler bu değişim sürecini en yakından izleyen canlı birer varlık gibi ayakta kalmaya çalışmaktadırlar. Özellikle küresel ilişkilerin yoğunlaşmasıyla birlikte yaşanan rekabet ve bilginin hemen hemen tüm her şeyde önem kazanması yaratıcılık ve yenilik kavramlarının örgütler için mihenk taşı olması, örgütleri değişime zorlamaktadır. Yaşanan bu değişiklikler örgüt yöneticilerini önemli sorunlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Artık müşterilerin taleplerini en hızlı ve etkin şekilde karşılamak zorunludur. Bunun sonucunda da günümüzün organizasyonlarında çalışanların, merkezcil karar mekanizmasının yükünü hafifleterek, müşterilerin beklenti ve isteklerine en kısa sürede cevap verebilecek nitelikte olması gerekmektedir. Entelektüel sermayenin, sorunlara anında çözümler üretecek, gerektiğinde inisiyatif kullanacak, karar ve yaptığı işlerin sorumluluğunu alacak niteliklerle donatılması yani `Personel Güçlendirme' kaçınılmaz bir zorunluluk olmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the business enterprises are like a living creature which is the most affected by the change in their near or far circle. The way of their getting over the change in a powerful way is something possible if they manage to turn the potential negative situations into benefit according to their own point of view. Competition environment, consumers, workers and technology are in a continuous change. The needs and demands of the consumers alter and develop constantly. Besides, while the technology change in a breathtaking way, the organizations try to maintain their activities by carefully following the change process like a living creature, and the rivals take an offensive attitude. The organizations are forced to change because competition and information which is encountered at the increasing global affairs get an important for almost everything, and the concepts of creativeness and innovation are touch-stone for the organizations. These changes leave the organization leaders face-to-face with important problems. Now, it is something unavoidable to meet the customers? demands in the most quickly and efficiently way. As a result of this situation, today?s workers at the organizations are required to have such characteristics that they can meet the customers? expectations and demands by lightening the load of centripetal decision mechanism. Intellectual capital must be provided with the qualities, that is Empowerment, by which it can find solutions for the problems immediately, use its own initiative if needed and take the responsibility of the job it has dealt with.