İvriz Köy Enstitüsü
İvriz Rular Institute
- Tez No: 217404
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Cumhuriyet Döneminde her alanda oldugu gibi, egitim-ögretim alanında da inkılaplaragirisilmistir. Milli Mücadeleyi yürüten kadronun iktidara geçmesi ile egitim-ögretim alanındasimdiye kadar geri plana itilmis köy ve köylü hak ettigi ilgiyi görmeye baslamıstır. Köyleryüzyıllardır süren sömürü ve gerilik kaynagı olmaktan çıkarak Türkiye'nin mutlu gelecegininkaynagı haline getirilmistir.Bu amaçla 17 Nisan 1940'da 3803 sayılı yasa ile ?Köy Enstitüleri? açılmıs ve köyçocukları bu kurumlarda laik ve modern bir egitim sisteminin içinde aydın ve özgür düsüncelibireyler olarak yetistirilmislerdir.Günümüzde uygulanmaya çalısılan yaparak yasayarak ögrenme teknigininmükemmel bir biçimde uygulandıgı bu kurumlarda köy çocukları yeni fikirlere açık kendikültürü ile batının yeniliklerini sentezleyebilen hem teknik açıdan bilgili hem de kültürelaçıdan donanımlı Cumhuriyete sahip çıkan çagdas ve yenilikçi bireyler olarak yetisiyorlardı.Kurulus sekilleri amaçları ve uygulamaları ile egitim tarihimizde orijinal kurumlarolan Köy Enstitüleri siyasi çekismelerin kurbanı olmus; 27 Ocak 1954 tarihinde 6234 sayılıyasa ile ilk Ögretmen Okulu diye ismi degistirilerek resmen Kapatılmıstır. ivriz KöyEnstitüsünün adı da ivriz ilk Ögretmen Okulu olmustur.
Özet (Çeviri)
In Republican Era,there had been reform movements in every field. When the peoplewho led the national fight came into power, villages and peasants that were ignored until thenstarted to have their merit. Villages stopped being the source of expolitation that hadprevailed for source of the happy future of Turkiye.For this purpose, by the means of law no:3803 ?Village Institutes?(Köy E.)wereopened on April 17, 1940, and the rural area chıldren were brought up within this secular andmodern education system as intellectual and liberal individuals.Nowadays the method of feasibility and liveness is tried to pub into practice nowedaysalthough in these Village Institiutes the methot was practiced perfectly.Village children weregrown up open minted, children who can synthesis the culture of their own and the newestfindings in west cultures, children who were surrowdad with technical and culturalknowledge,and also children who calimed Republic can tem pararly and reformist.Village Institutes, which are the original institutions in our educational history withtheir ways of forming, purposes and practices, were badly affected by the political strife.OnJanuary 27,1954 they were officially closed, by the means of law no:6234.And their nameswere changed into ?ilk ögretmen Okulu??(Primary Teacher School).The name of ?ivrizVillage instutite? (ivriz Köy Enstitüsü) was also changed into ?ivriz Primary TeacherSchool?( ivriz ilkögretim Okulu).